V tomto článku se zaměříme na celer řapíkatý. Věděli jste, že působí proti dně, vysokému tlaku, cukrovce a pomáhá zrychlovat metabolismus? Pomáhá tedy i při hubnutí. A to je jen zlomek toho, jak dokáže lidskému organismu pomáhat. Popíšeme si, jak jej můžeme využít i v kuchyni a detailněji se zaměříme na jeho účinky a pěstování.
Lidé začali využívat listy celeru už ve starověku, používali je už staří Římané, Řekové a Egypťané. A to hlavně jako koření, ale i pro jeho léčebné účinky a také jako afrodiziakum. K nám do Střední Evropy se celer dostal až v 17. století z Itálie.
(Apium graveolens var. dulce)
čeleď: miříkovité
Celer ať už bulvový nebo řapíkatý je velkým zdrojem vitamínů a minerálních látek – obsahuje vitamín C – toho má více než citron, vápník, draslík, hořčík, sodík, fosfor, jod, zinek, chrom. Ten řapíkatý ještě navíc i vitamíny skupiny B. Léčebné účinky má tedy bulva i řapíky, hojně se využívá také výtažky ze semen celeru, které mají účinky zesílené.
Celer ředí hleny, působí skvěle na odkašlávání, čistí dýchací cesty. Celer je jedna z mnoha bylin, které pomáhají stimulovat imunitní systém. Je protizánětlivý a předchází celkově nachlazení a zánětům dutin.
Mívala jsem s častým nachlazením až chronickými záněty dutin velké potíže a v eBooku Zbavte se zánětu dutin jednou provždy jsem popsala postupy, které mi pomohly zbavit se postupně těchto obtíží a jak jim předcházet.
Celerová šťáva snižuje krevní tlak i cholesterol, jsou dokázány případy, kdy po denní konzumaci čtyř celerových stonků došlo ke snížení krevního tlaku. Po té stačilo zařadit celer pravidelněji (2x – 3x týdně) do jídelníčku v podobě nějakého salátu, nebo lehce orestovaný jako zelenina k masu atd.
Celer rozpouští kyselinu močovou, která se v podobě krystalů usazuje v kloubech a způsobuje právě dnu. Zároveň také snižuje obsah glukózy v krvi.
Díky vysokému obsahu vitamínu skupiny B má celer vliv na správné fungování nervového systému, je tedy dobré dopřát si celer třeba i v období, kdy zažíváme větší stres.
Podporuje činnost dělohy, celerové semínko dokonce pomáhá vyvolávat menstruaci, ovšem může také způsobit potrat. Proto je důležité v těhotenství celer neužívat. Neuškodí jednou za čas troška pokrájeného řapíku v salátu, ovšem raději ne pravidelně.
Zvyšuje chuť na sex u mužů a podporuje zdravý vývoj spermií.
Celer podporuje metabolismus, má mnoho příznivých látek, ale velmi málo kalorií. Obsahuje také hodně vlákniny a jen pro samotné trávení celeru tělo vydá velké množství energie.
Podporuje tvorbu moči, vyplavuje z těla toxiny hlavně při spalování tuků. Pomáhá čistit játra, ledviny a také naši pleť, pomáhá udržovat v dobré kondici naše vlasy a nehty.
Díky očistné schopnosti v našem těle působí i proti rakovině. Celer stimuluje také tvorbu bílých krvinek, které jsou našimi obránci v těle.
Už jsem zmínila, že není doporučován těhotným ženám. Pak pokud trpíte alergiemi nebo ekzémem, může vám celer skvěle pomoci, ale i naopak alergii nebo ekzém zhoršit. Právě jeho vysoký podíl minerálních látek může alergii zvýšit, pokud je někdo citlivější na sodík, protože tato zelenina jej obsahuje také.
Je potřeba to tedy opatrně vyzkoušet. Více alergenní je celer bulvový, většinou ještě v kombinaci s jablkem.
Začneme s předpěstováním v únoru. Je dobré opravdu alespoň do konce února výsev stihnout. Semena klíčí zhruba 10-14 dní a rostliny celeru mají docela dlouhou vegetační dobu, proto je nutné začít v únoru, aby právě stihly narůst.
Nesejeme moc nahusto, aby pak šly rostlinky přepikýrovat – rozdělit od sebe na jednotlivé. Pikýrujeme je ve fázi 3-5 listů do truhlíčku a po zmrzlých je můžeme sázet na záhon. Potřebují hodně prostoru, tak je dáváme cca 25 cm od sebe do dobře vyhnojené půdy, třeba po bramborách.
Naťový celer bude náročnější na zálivku, jinak stonky budou kratší a tužší. Sklízíme až na přelomu září a října. Horní listy pak používám do brambor, polévek nebo je suším a použiji do polévkového koření.
Bohužel tato zelenina není moc vhodná k pěstování doma nebo na balkoně. Docílili byste pouze k nárůstu listové nati, nikoli pěkných řapíků. O tom, které bylinky je možné pěstovat doma nebo na balkoně se velmi podrobně rozepisuji v eBooku zdarma VYPĚSTUJTE SI 7 BYLINEK ZA OKNEM.
Nejlepší je konzumovat ho čerstvý. Nebo jen slabě restovaný.
Jako detox je možné celerové řapíky odšťavnit a popíjet šťávu, přidává se do zeleninových salátů, může slabě orestovat k masu ryb, drůbežímu. Mám moc ráda jeho křupavost a tak jej také přidávám nakrájený do rizota.
Orestujeme na másle do sklovita trochu cibulky, přidáme nakrájený řapíkatý celer, přelijeme rozmíchanými vajíčky která jsou lehce osolená a opepřená a necháme na pánvi, dokud se omeletka neusmaží (než ztuhnou vejce). Nakonec posypeme trochou strouhaného parmazánu.