Ptačinec žabinec

Mnozí z vás ji znáte z vlastní zahrady, velmi se jí daří na kulturních záhonech, velice dobře se vysemeňuje a dokáže vytvořit i neprodyšný koberec. I tato bylinka je proto vnímána jako nežádoucí plevel. Ale pokud víme, jaký pro nás může mít užitek, budeme na ni nahlížet jinak, s radostí, že nám na zahradě vůbec roste… Každé jaro ji vítám a těším se, že ji přidám do salátu, zeleného smoothie, brambor, kuskusu nebo klidně jako posýpku do polévky.

Ptačinec žabinec (Stellaria media) je rozšířená drobná rostlinka, které se daří ve vlhčích půdách. Tato nenápadná bylinka má opravdu skvělé účinky a využití právě v kuchyni, protože je zásobárnou mnoha cenných látek. Má i léčivé účinky, ale k tomu až níže, jdeme si popovídat nejdříve o sběru a s čím si ji můžete splést.

Co se sbírá

Sbírá se celá nať, nebo později se otrhávají lístky, protože časem lodyha trochu tuhne. Nedá se moc sušit, užívá se čerstvá rostlina.

Účinky ptačince

  • proti revmatizmu – formou kašovitých obkladů z čerstvé natě

  • pomáhá při atopickém ekzému a lupénce – potírání šťávou nebo také formou kašovitých obkladů, které se nechají působit zhruba půl hodiny, je nutné však raději nejdříve zjistit snášenlivost okolní kůže; ptačinec také čistí krev, tak zároveň je vhodná i konzumace ptačince, či popíjení odvaru.

  • hojivé účinky – léčí vředy, vřídky, hemoroidy – používá se ve formě odvaru

  • proti kašli – působí dobře na odkašlávání, na různé plicní a bronchiální neduhy, zabraňuje krvácení z plic a vykašlávání krve z plic – používal se dříve při onemocnění TBC.

Proti kašli se využívá ve formě slabého odvaru – bylinky se namočí do studené vody, která se pozvolna zahřívá až k varu a nechá se 15 minut odstát.

Využití ptačince v kuchyni

Obsahuje velké množství vitamínu C, E a minerálních látek. Je to jen zlomek toho, co jsem jmenovala. Tato divoká bylina, podobně jako ještě další divoké byliny, má bezkonkurenční obsah prospěšných látek pro lidský organismus. Jako čerstvý je výborný do jarních salátů nebo jako vařená zelenina, připomíná trošku chuť oříšků. Jak jsem již popsala v úvodu, je skvělý do salátů, zeleného smootihe, do kuskusu, na těstoviny, na brambory, do polévky, do vajíček, nádivek….  Doporučuji jej hlavně čerstvý, nebo jen lehce na poslední chvíli zamíchaný do pokrmu.

Vnímám jej jako zeleninu, která je v celku dostupná okamžitě čerstvá, pomáhá předcházet právě ekzémům, alergiím a revmatizmu a ještě posiluje dýchací systém. Mnoho divokých bylin se začíná využívat jako potravina, protože se opravdu nedají srovnat s konvenční zeleninou (ovlivňuje to její její způsob výroby, skladování…), co se týká nutričních i zdravotně prospěšných látek.

S čím si ptačinec můžete splést

Drchnička rolní

Ptačinec žabinec se svými listy a drobným vzrůstem podobá drchničce rolní. Drchnička rolní (Anagallis arvensis) má velmi podobné listy, ale rozdílné květy. Roste raději na sušších místech oproti žabinci.

Důležité je však vědět, že celá rostlina drchničky rolní je jedovatá. Hlavní škodlivou látkou je glykosid cyklamin, obsažený v celé rostlině.  Může poškodit ledviny, nejvíce ho obsahuje kořen. Je to právě i nežádoucí rostlina na pastvinách pro hospodářská zvířata. Takže na ni pozor.

Dobrý poznávací znak je květ – drchnička má červený květ, docela dobře zřetelný, může se vyskytnout i modrá forma. Ptačinec žabinec je droboučké bílé kvítky, které jsou drobnější, méně výrazné – viz obrázek níže.

Ptačinec žabinec v květu

 Je to opravdu velmi přínosná rostlina. V kuchyni se dá použít více jarních bylinek, pokud se chcete dozvědět více o tom, které bylinky už můžete sbírat třeba v březnu a dalších měsících, popisuji vše v knize DIVOKÉ BYLINKY – naučíte se je poznávat, sbírat podle měsíců v roce a ještě si na nich pochutnáte díky řadě receptů.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů