Netřesk střešní

(Sempervivum tectorum)

Čeleď  Tlusticovité (Crassulaceae)

Netřesk patří mezi nejstarší bylinky první pomoci. Účinky netřesku se dají téměř srovnat s účinky Aloe vera. Římané jej pěstovali na nádvořích v obrovských vázách a Karel Veliký nařídil, aby byla alespoň jedna rostlina vysazená na každé střeše. Měl ochraňovat před blesky a ohněm. Postupně se netřesk rozšířil do Evropy a později i do Ameriky.

Tato rostlinka se vyskytuje snad všude, kde jsou skalničky. Dá se říct, že každý kdo má skalku, tak málo kdy tam chybí netřesk. O tom, že má léčivé účinky už se ví méně. Používá se kromě okrasy pro zdraví, ale také v kuchyni, je nenáročný na pěstování venku i v bytě.

3446688169_b4967a7876_o

Využití netřesku v kuchyni

V Holandsku jej používají do salátů, konzumují se mladé listy a výhonky.

Netřesk pro zdraví – účinky netřesku

Dužnina z listu pomáhá uzdravovat drobná poranění, bodnutí hmyzem, popálení kopřivami, léčí svědivé záněty kůže a bradavice, záděry, opařeniny i omrzliny. Netřesk je možné i zamrazit pro pozdní použití, po rozmražení je stále účinný. Nebo jej můžete rovnou utrhnout na zahradě pro potřebu léčení klidně i v zimních měsících.

Obklady z rozmačkaných nebo jemně nasekaných listů mírní a léčí otoky – například po nějakém zhmoždění při pádu v koleni, na patě, na prstech nebo v zápěstí. Po opakované aplikaci zpravidla otoky zmizí.

Pomáhá také odstraňovat kuří oka – navlhčíme kůži okolo kuřího oka, přiložíme na kuří oko rozříznutý list netřesku dužninou na kůži a necháme působit několik hodin. Po té umyjeme nohu v horké vodě a pokusíme se kuří oko odstranit.

Nálev z listů netřesku – proti zánětům v ústech, infekcím v krku a zánětům průdušek, proti zahlenění

Udělejte si klasicky čaj, to je vlastně jiný název pro nálev – čerstvé nakrájené listy zalijeme vroucí vodou a necháme cca 10 minut odstát.

Netřesk pomáhá i při zánětu středního ucha – v některých pramenech se uvádí, že se nakape do ucha čerstvá šťáva, ale já to nedoporučuji, je lepší dát šťávu do olejového základu:

  • Potřebujeme: 1 lžičku panenského olivového oleje, 7 kapek šťávy z listů netřesku
  • Postup: Olej smícháme se šťávou a vzniklou směs 5× denně kapeme do vnějšího zvukovodu a necháme 10 minut účinkovat. Tento postup okamžitě uklidňuje veškeré záněty.

Jednoduchý nápoj z netřesku při horečce a zahlenění horních cest dýchacích

Přichystejte si sklenici čisté vody, do ní vložte několik omytých čerstvých lístků netřesku – nejlépe pokrájených a nechte nejméně jednu hodinu louhovat. Můžete přidat i oloupanou salátovou okurku. Sceďte a pijte vychlazené dle potřeby, nejvíce však 3 sklenice denně. Nálev, či jakékoli vnitřní užívání se nedoporučuje dětem nebo těhotným ženám.

Každopádně, když dítě ochutná netřesk, tak se neotráví 🙂

Netřesk v kosmetice

Vyrábí se z něj pleťová voda, slouží k napařování obličeje k ozdravění pokožky. Šťáva přímo z netřesku pomáhá zesvětlovat pihy, změkčuje kůži na loktech, chodidlech.

Osvěžující chladivá pleťová voda s netřeskem a okurkou po spálení pokožky sluncem:

Stejným postupem jako nápoj připravíme vylouhováním netřesku a salátové okurky i pleťovou vodu a obklad na pokožku spálenou od slunce.

Vyrobte si mast z netřesku na pohmožděniny, odřeniny,  nebo ztvrdlou kůži:

Listy netřesku pomačkáme nebo nasekáme keramickým nožem a vaříme s čistým vepřovým sádlem. A to tak dlouho, až se šťáva vypaří. Pak přefiltrujeme, plníme do kelímků od krému a necháme vychladnout a zatuhnout. Lze použít i jiný tuk – kokosový nebo bambucké máslo, který se dá zakoupit v čisté podobě. Hotovou mast uchováváme v chladničce.

Jak pěstovat netřesk

Je opravdu velmi odolný, vytrvalý, mrazuvzdorný. Nejlépe se mu daří na sušších místech ve škvírách s trochou hlíny s pískem. Dnes je k dostání spousta kultivarů, které jsou pěstovány hlavně pro svou pestrost tvarů a barev. Aby si tyto kultivary zachovaly svou barevnost a rozmanitost, jsou trošku náročnější na vláhu a výživu. V chudé a vysychavé půdě tato pestrost zaniká. Rostliny se postupem času stávají uniformními, spodní listy často zasychají a veškerá vláha je soustředěna do nejmladších listů stažených ke středu růžice. Rostlina ztrácí na velikosti, atraktivnosti tvaru i zbarvení.

Pro zachování pestrosti bychom měli volit slunečné místo, půda může být výživnější, s příměsí kompostu, ale nehnojit! Dbejte jen, aby nedocházelo k moc velkým přísuškům.

Netřesky jsou sukulentní rostliny, nesnášejí tedy dlouhodobé přemokření. Proto je důležité před jejich vysázením vytvořit dobrou drenážní vrstvu. Sázíme je tedy do míst, kde se nedrží dlouho voda, pokud sázíme do nádob, zamezíme přemokření tak, že dbáme na odtok přebytečné vody a spodní vrstva květináče cca z ⅓ by měla tvořit štěrk.

Netřesk střešní

Množení netřesku

Netřesk se množí nejjednodušeji pomocí listů zapíchnutých v hlinitopísčité půdě, nebo i pomocí celé růžice nebo malého výběžku s růžičkou. Jakmile růžice netřesku zesílí, tvoří sám výběžky a další růžice, tím se sám rozpíná po stanovišti. Časem mateční největší růžice vykvétá a tím zaniká, zůstává však po ní spousta dceřinných růžiček, které se zase dále rozrůstají.

Netřesk se dá množit i pomocí semen – výsevem na jaře. Doporučuji jej vysévat do nádoby, protože je málo konkurenceschopný vůči jiným rostlinám. Jakmile si jej vypěstujete do velikosti, kdy se dá už přesadit – nebude mít prostě titěrnou velikost, ale aspoň 1 cm, vysazujte na stanoviště venku.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Petra napsal:

    Ahoj všem, co nevyužívají netřesku jako bylinku ;),

    mám teď čerstvou zkušenost s netřeskem a musím se s vámi o tom podělit. Netřesk je velmi známý ze skalek, ale o to méně známý jako bylinka. Sama jsem ho na skalce měla na chatě. Já sama jsem si vyzkoušela jeho neskutečný účinek proti zánětu středního ucha u mojí dcerky. Nechápu, že je to tak málo rozšířený – vůbec se o tom nemluví. Více se můžete (stejně jako já) z praxe z vlastní zkušenosti jednoho šikovného blogera dozvědět na http://radyzezivota.cz/zanet-stredniho-ucha/.
    Já to vyzkoušela a okamžitý účinek. Po těch všech útrapách u doktorů s mojí holčičkou je to pro mě nepochopitelné. Asi to nepomáhá všem, ale nám to pomohlo.

  2. Jitka napsal:

    Šťávou z netřesku jsem si vyléčila růži-potíráním postiženého místa.

  3. Katka napsal:

    Netřesk je pro mne zázrak, po experimentech s česnekem, slupkami od banánů a dalších pokusech až netřesk nás zbavil ošklivých velkých bradavic. Je úžasný

  4. Eva napsal:

    Všude se píše o netresku střešním, ale mám problém koupit tento druh netresku. Doteď všichni prodejci mi ukázali netresk, ale nikdo mi nedokázal říct, jestli je to n.stresni. Je nějaký návod jak ho poznat?

    • Hezký den, určitě to máte ten střešní, dnes je ho hodně v podobě různých kultivarů, mohou být i do červena. Je to vlastně u nás ten nejrozšíšenější.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů