Aranžmá z mochyně

(Physalis alkekengi)

mochyně bylinaJe to vytrvalá bylina, mnozí ji znáte ze zahrádek babiček. Rostlina je celá jedovatá, pouze úplně zralé bobule uvnitř kalichu jsou jedlé. Ale musí být opravdu úplně zralé.

mochyně průhlednáUrčitě jste také viděli tyto oranžové „lampionky“ v suchých vazbách kytic, věnců a podobně. Všimli jste si ale ke konci podzimu zajímavých skeletů, kdy působením povětrnostních podmínek zůstane jen žilnatina? Poradím, jak tuto žilnatinu využít k dekoraci a vyrobit si ji sami ještě z oranžového kalichu.
Návod:
Kalichy rozevřete – pomocí nůžek podél švu aby vznikly tvary kytičky. Odstraňte plod i stopku. Pokud máte jen sušené kalichy, nejprve namočte do vody, aby změkly a mohli jste s nimi pracovat.
Pokud máte rozevřené kalichy tak je povařte ve vodě – cca hodinu. Určitě ne kratší dobu, spíš déle.
Po té vyjměte kalichy a zubním kartáčkem z obou stran je oškrabujte tak, aby zůstala jen žilnatina. Pak takto hotové hvězdičky rozložte mezi dvoustranu savého papíru něčím zatižte, třeba knihami –jako kdyby jste chtěli lisovat rostlinu do herbáře. Druhý den vyjměte a může začít vaše kreativita!
Tipy:
Můžete na místo plodu nalepit nějaký ozdobný korálek, můžete jednotlivé květy vrstvit na sebe – dva nebo tři. Hezké jsou i přírodní, ale pro navození např. vánoční atmosféry je můžete nastříkat na stříbrnou, na bílou, nebo na zlatou barvu, či jakoukoli jinou, nápadům se meze nekladou.

Níže na fotografiích nabízím pohled, jak vypadá výsledek in natura – tedy v přírodní formě bez barevného postřiku, jsou na sobě dvě navrstvené, přilepené epoxidem k sobě a na větvičku. Drží to krásně. Šlo by to asi i tavnou pistolí, ale to mám strach, aby nebyla vidět ta umělá hmota, kterou se to lepí.
Určitě by se vyjímaly i na věnci např. z tisových větviček nastříkané na stříbrno – protože tis je tmavý a je to pěkný kontrast, ozdoby vypadají jako křehká krajka. Ale opravdu jen vypadá, křehké nejsou, nelámou se, vydrží manipulaci.

DSCN0553

DSCN0555
Zajímavosti o mochyni:
Kromě Mochyně židovské (Physalis alkekengi) která je vytrvalá bylina jste mohli slyšet také o Mochyni peruánské (Physalis peruviana, syn. Physalis edulis). Je to jednoletka a v našich podmínkách plody dozrávají velmi pozdě, někdy ani nestihnou dozrát.  Má světlejší kalich – nezabarvuje se tak do červena, spíš jen do zelena a plod uvnitř je taky světlejší – světle oranžový a mnohem větší, než u Mochyně židovské. Plody Mochyně peruánské se používají jako jedlá ozdoba koktejlů, na dortíčky atd.

2254305789_f80ae9b1d1

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů