Co je to POLAZ?

Nevšední vánoční dekorace v podobě slunce. Název vznikl od slova „polazit“-chodit po koledě. Tradici má nejen u nás, na Slovensku, Polsku, ale i na Balkáně. Polaz se dříve věšel ve světnici v době slunovratu – jeho střed tvoří menší koule, do které jsou napíchány špejle zdobené různými drobnostmi. Já jsem využila kůru pomeranče a mandarinky.
Co potřebujeme:
–         špejle 100 –200 ks – nejlépe ty na jednom konci se špičkou, jdou pak hned zapichovat
–         polystyrenovou kouli
–         pomerančovou a mandarinkovou kůru
–         provázek

Postup:
Na polystyrenovou kouli nejprve uvážeme provázek delší než jsou špejle, dříve než začneme zapichovat do koule špejle s kůrou, později by bylo navazování přes zapíchnuté špejle problematické.

Postupně jak členové rodiny ujídají citrusy, tak si hned čerstvou oloupanou kůru nastříhejte  na čtverečky o stranách cca 1-1,5cm. Napichujte je hned na špejle asi 2 cm od sebe. Až máte takto připravené špejle – cca 100 až 200 ks – můžete začít napichovat do polystyrenové koule a to tak, že napichujete jednu vedle druhé, aby nebyl polystyren vůbec vidět. Provázek si hlídejte, aby se vám nezamotal do špejlí.

Můžete udělat celou kouli na zavěšení do prostoru, nebo jen poloviční na zavěšení na zeď, nebo jen k položení na stůl. Kůra krásně provoní dům. Špejle si můžete i jakkoli zkrátit, podle toho si řídíte, jakou bude mít koule velikost.

Ke zdobení můžete použít i jiný maetriál – sušené plátky jablek, badyán, jakékoli sušené ovoce.

 

DSCN2386 DSCN2634

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů