V tomto článku hned na začátku upřesním, že se často používá označení „bylinkový čaj“ je to vlastně nesprávný výraz. Čaj pochází z čajovníku a proto se označení „čaj“ správně používá právě pro nápoj vytvořený z čajovníku.
Pokud máme ještě směs bylin v sušené podobě, také se jim také neříká bylinkový čaj, ale bylinková směs. Po zalití určitého množství směsi horkou vodou vzniká nálev. To je jen pro upřesnění názvosloví, ale dnes je už spojení „bylinkový čaj“ tak zažitý, že jej používám také.
Bylinkových směsí může být celá řada. V jádru však vycházíme z toho, jaké potřebujeme posílit vnitřní orgány. Často jsou mnohé zdravotní neduhy spojovány právě s oslabením některého z vnitřních orgánů. Nejčastěji jsou to játra, ledviny, střeva, plíce.
Při oslabených ledvinách se například na venek projevuje častá náchylnost k nachlazení, ale i sklon k ekzematické pokožce. Oslabená játra se na venek projevují například dlouhodobou únavou, trávicími potížemi, ale také i ekzémem.
Proto je nejdříve důležité posílit tyto orgány těla a sledovat, zda dojde ke zlepšení. Kdybychom užívali při únavě něco na podporu energie nebo na ekzemy nějaké masti – pomůžeme si tím jen dočasně. Neřeší to však příčinu problému. Pokud jsou tyto zdravotní potíže způsobeny právě oslabením těchto orgánů, je potřeba začít u jejich očisty a posílení.
Mnoho symptomů se také prolíná. Například únava, deprese, vyšší citlivost na stres nebo ekzémy mohou vzniknout jak oslabením ledvin, jater, slinivky, tak i střev. Mohdy jsou oslabené všechny tyto orgány zároveň. Tělo se snaží třeba oslabená játra dohnat jiným orgánem, zapojí více ledviny, které vyšší zátěž nesnesou dlouho. Tak dochází i k oslabení ledvin.
Jak si můžete posílit tyto orgány a jaké jsou s jejich oslabením spojené zdravotní neduhy uvádím detailněji v kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU.
Obecně platí, že bylinky na rozdíl od léků nezůstávají v těle dlouhodobě. Léky mohou zůstávat v těle několik týdnů i déle. Takže pokud při užívání bylinek společně s léky dochází k nežádoucím vedlejším účinkům, bylinku lze ihned vysadit. Když nežádoucí účinky ustanou, hned víme, že to nejde zkrátka dohromady.
Samozřejmě nikdo nechce být vědomě pokusným králíkem a zkoušet kontraindikaci bylin s léky. Avšak aniž bychom to věděli, ke kontraindikacím často dochází už jen v kombinaci léků a některých potravin a potravinových doplňků.
Dám příklad:
Málokdy se společně s předepsanými léky třeba na ředění krve dozvíte informaci, že krev taky ředí česnek, cibule a pepř. No a zrovna tyto potraviny jíme úplně běžně. Zato před užitím bylinkového čaje – vlastně nálevu polemizujeme, zda si tím náhodou neublížíme.
Mnohdy si ani neuvědomíme, že v našem těle často dochází ke střetu látek, které společě způsobují kontraindikace. Jde třeba jen o kombinaci léků a potravin.
Věděli jste, že třeba citrusy, hlavně grapefruity způsobují, že do těla se vstřebává mnohem více účinné lítky z léků než je vhodné? Sice bude zvýšený účinek léků, ale je to také spojené se zvýšenými nežádoucími účinky daného léku.
Mléko zase působí opačně, může způsobit snížený až nedostatečný účinek léků. No a dostáváme se k česneku a cibuli, které spolu s užíváním s léky na ředění krve ještě účinek posilují, takže může dojít až k nebezpečné krvácivosti – snížené srážlivosti krve. Pozor také na mnohé potravinové doplňky.
Samozřejmě je dobré nejdříve konzultovat jakékoli užívání bylinek s lékařem, pokud užíváte nějaké léky. Chápu ale, že ne každý lékař bude ochoten se této problematice věnovat, spíše užívání bylin kategoricky odmítají rovnou. Poukazuji na to, že vám ale určitě nezakáží výše zmíněnou cibuli a česnek, oregano, majoránku, hřebíček, skořici, kurkumu, červenou řepu, ….. Ale jakmile jde o bylinkový nálev, najednou je tu probém. To jen k zamyšlení…
SMĚS PROTI NÁVALŮM HORKA
SMĚS PROTI POCENÍ
Na posílení účinku proti pocení můžeme přidat ještě 1 díl listu šalvěje, ale tuto směs se šalvějí nepijeme déle než 3 týdny.
SMĚS NA PŘEKONÁNÍ CELKOVÝCH POTÍŽÍ SPOJENÝCH S KLIMAKTERIEM
Můžeme si dělat čaj čistě z květů jetele červeného – jetel luční. Obsahuje fytoestrogeny a může se pít i dlouhodobě každý den.
Rdesno ptačí (truskavec ptačí) má hojivé účinky na průdušky, zároveň posiluje také ledviny. Je to skvělá bylinka už proto, že ledviny bývají často oslabené, pokud se dostavují často problémy s nachlazením a průduškami.
Podběl lékařský je další výborná bylina, která podpoří účinek truskaavce. Co se týká účinku na průdušky, využívá se hlavně při suchém kašli.
Divizna velkokvětá skvěle působí také při suchém i vlhkém kašli. Máta peprná dodá celkově směsi příjemnou chuť, zároveň se využívá také při nachlazení.
Měsíček lékařský krásně oživí barvu směsi a navíc jemně podporuje játra i ledviny.
Pokud by pak kašel přecházel do vlhkého kašle, můžeme květ podbělu vyměnit za květ topolovky růžové, nebo slézu. Sléz nebo topolovka podpurují vykašlávání.
Průduškovou směs tedy pijeme během problémů, nejdéle 3 týdny v kuse. Pokud problémy pak nadále přetrvávají je potřeba udělat týden pauzu a pak třeba další 3 týdny zase popíjet nebo podle toho jak dlouho budou obtíže přetrvávat.
Jednu lžíci sušené směsi zalijeme 0,5 l vroucí vody. Necháme 20 min. louhovat a zcedíme. Osladíme lehce medem. Dáme do termosky, abychom ho udrželi teplý a popíjíme. U toho se držíme v teple pod peřinou. Užíváme jen při horečce.
Místo květů černého bezu můžeme dát také květ tužebníku jilmového. Ten zároveň také čistí močové cesty, posiluje ledviny a působí proti nachlazení.
Vidíte tu souvislost mezi ledvinami a dýchacími cestami? Opět další bylinka která je nastavena přesně pro nás. Pokud býváme často nastydlí – znamená to, že můžeme mít oslabené ledviny. Takže tužebník je na to ideální bylinka. Jen upozorňuji na to, že není hlouběji probádaný ohledně užívání v těhotenství.
Takže milé ženy, pokud jste v jiném stavu zůstaňte radši u bezu černého a u lípy.
Na obrázku je sušený truskavec neboli rdesno ptačí. Je to jen jedna z bylin, kterou vám uvedu ve směsi na posílení ledvin:
Tento čaj si uděláme tak jedenkrát až dvakrát do týdne po celý měsíc. Směs se často využívá v období podzimu nebo na jaře. Posílené ledviny vám zajistí větší odolnost proti nachlazení.
Ano, lze se tomu naučit. Je potřeba bylinky umět poznávat, vědět, jaké mají účinky a které se mohou míchat dohromady.
Bylinky je možné také koupit – je mnoho e-shopů, kde si zakoupíte kvalitní sušené bylinky. Využijete to v případě, že ve vašem okolí potřebná bylinka neroste nebo je to ve volné přírodě zákonem chráněný druh a tak se pěstuje právě zvlášť pro tyto účely.
Už to, že jdete za účelem sběru bylin do přírody, svým způsobem vlastně relaxujete. Navíc máte jistotu, kde bylinka rostla a taky víte, že když si ji usušíte, že ji budete skladovat rok a ne déle.
Pak další přidaná hodnota vlastnoručně nasbíraných bylin spočívá v tom, že vždy s bylinkou komunikujete a ona zase s vámi. Tím, že si bylinky sbíráme sami, je v nich úplně jiná energie, než když si je koupíme. Když to párkrát uděláte – že si je sami nasbíráte, nasušíte a vytvoříte si tu směs – pocítíte tu jinakost.
Mohu vás tomu naučit – v online kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU.
Paní Míšo, moc děkuji za cenné informace jak v tomto článku, tak v přednáškách. Momentálně se cítím dobře, takže specializované bylinné čaje neužívám, ale průběžně a preventivně některé bylinky sbírám a užívám. Ale člověk nikdy neví, kdy se nějaký problém objeví a tak si tyto vaše informace uložím a v případě potřeby je využiji.
Dobry den,
Vase informace o bylinkach jsou velmi uzitecne a v dnesni dobe plne chemie potrebne.
Diky vasemu webinari jsem zacala nektere bylinky pouzivat.
Dekuji
Děkuji za užitečné informace o bylinkách.
Děkuji, jsem ráda, že slouží 🙂
Moc děkuji za všecko-je to všecko moc zajímavé.Byliny všecky nepoznám-
rdesno nám roste na dvoře a taky jsem nevěděla,na co je.A ještě tu roste
nějaká tráva,která má růžové kořeny a špatně se trhá a hned na ní jsou semena-i na poli a vůbec nevím,co to je a na co.prošla jsem knížku.rostliny,co u nás rostou a nebyla tam.Nech se vám daří moc děkuji.
Hezký den, netuším, co by to mohlo být, když nevidím obrázek 🙂
Dobrý den , mnohokrát děkuji za Vaše velmi poučné a zajímavé přednášky. Našel jsem v nich, mnoho až překvapujících kombinací možností využití jak v kuchyni, tak pro utužení zdraví svého i rodiny. Bylinky jsem začal sbírat a objevovat na jaře . První byl květ černého bezu na dlouholetý problém s průduškami. Vyzkoušel jsem předtím snad vše, co nabízí lékárny, předepsal lékař, ale až čaj z bezu mi ulevil. Na facebooku jsem objevil Váš profil, kde mne zaujaly příspěvky, odsud na YouTube , kde je více Vašich videí k tématu, které mě opravdu zajímá. Našel jsem odkaz na ebook zdarma, který jsem využil a jsem více než spokojen. Dozvídám se stále něco nového a tím sbírám a suším tolik bylinek, o kterých jsem ani netušil, jak umí pomáhat. Je mi přes 70let a sbírání bylinek je jeden velký podnět pro každodenní vycházky na 3-4 hodiny, ke kterým bych se jinak asi nepřiměl. Zásobuji už celou rodinu ( rádi přijímají s vysvětlením, jak bylinky užívat) . Opravdu každý den vyhlížím nové a nové Vaše příspěvky. Děkuji za ně. Sběru bylinek zdar !!!
Krásný den,
tak to je skvělé! Moc mě těší, že čerpáte z informací a že jste se dozvěděl nové věci o bylinkách. Jsem moc ráda, že se pro ně i vydáte. Děkuji moc za krásný komentář a ať nám bylinky pomáhají a těší nás 🙂