Alliaria petiolata
Během dubna nám začíná růst další bylinka, která voní po česneku, proto se jí také říká česnáček, navíc je to česnáček lékařský. Má totiž i léčivé účinky – očistné, antiseptické a dokonce i protirakovinné. Jeho česnekovo-hořčičná chuť je velmi příjemné zpestření do mnoha jídel.
Česnáček je dvouletá nebo krátce vytrvalá rostlina hojně rostoucí v listnatých a křovištních lesích, hájích, na rumištích a zahrádkách. Má ráda humózní, vlhké půdy, písčité i hlinité.
Dorůstá do výšky 20 – 80 cm – záleží na podmínkách.
Kdo nechcete číst článek, pusťte si video – je tam i srovnání česnáčku s popencem (často se s ním plete ve stadiu velmi mladých rostlinek)
Sbírá se celá nať na jaře, kdy je ještě mladý. Později je lodyha tuhá a tak sbíráme listy a květy bez lodyhy. Ze začátku má listy okrouhlé, podobné jako má popenec. Ovšem díky česnekovému aroma si jej s popencem nespletete (navíc popenec je taky jedlý).
Užívá se tedy celá nať nebo listy často v syrovém stavu nebo v podobě tinktury. V čajích není moc vhodný z důvodu jeho česnekového aroma.
Obsahuje hodně vitamínu C a A. Česnáčku lékařskému jsou dokonce přisuzovány protirakovinné účinky.
Česnáček – jak už napovídá jeho název – má česnekové aroma a v ústech chutná podobně jako česnek kombinovaný s hořčicí. Vzhledem k množství příznivých látek doporučuji připravovat jej syrový podobně jako pažitku – tedy jen tak na chleba, do pomazánek. Díky česnekovo-hořčičné chuti se výborně hodí do bylinkových dipů.
Hodí se také do jarních salátů – přidá jim velmi příjemnou chuť, k rybám a k jehněčímu masu. Může se přidat také do krémové polévky z brokolice nebo květáku.
Semínka česnáčku se mohou využívat podobně jako semínka hořčičná.
Můžeme si z něj vyrobit pesto na těstoviny nebo česnáčkový ocet – celá nať česnáčku se vyluhuje v kvalitním octu. Za pár dnů se scedí a používá třeba do salátů.
KNIHA OBSAHUJE 75 DIVOKÝCH BYLIN – PODÍVAT SE NA DETAILY KNIHY >>>
Dobrý den.
Česnáček je super. Dneska jsem se jím pěkně „napásla“ a vypálila krk(přijde mi i takový pikantní) A rozhodně si ho natrhám do zásoby. Jde ho uchovat na zimu do mrazáku?Je opravdu vynikající a asi by mi pak v mrazivých dnech hóódně chyběl… 🙂
Hezký den, no určitě do mrazáku ho dát můžete, nejsem si jistá jak bude z mrazáku chutnat. Nezkoušela jsem to. Je možné z něj udělat třeba i pesto 🙂