Jak jsem se zbavovala zánětu dutin

Podělím se zde o svůj příběh, jak jsem se postavila k vleklému problému, zvanému záněty dutin. Chci dát naději všem, kdo máte tyto potíže, abyste věděli, že vždy je nějaká šance se z toho dostat. Tento článek bude delší než obvykle. Před časem jsem zveřejnila video o tom, kdy mi záněty dutin vznikly a jaká byla pravděpodobně příčina a druhé video o tom jak jsem se k této problematice postavila.

Popisuji cestu, jak sem se dostala do bludného kruhu opakujících se zánětů, kdy už jsem měla záněty dutin i v létě. Už bylo jedno, jaké je počasí. Také zmíním, co mi řekl můj obvodní lékař a jak jsem reagovala.

Rozhodla jsem se, že pro ty, co se nechtějí nebo nemohou dívat na videa, to celé napíšu formou textu do článku. Článek bude mít 2 části, protože i videa jsou dvě, tak proto jsem to takto rozdělila. Obě videa jsou samozřejmě ke každé části k dispozici i zde. Záleží tedy na vás, zda budete číst, nebo se dívat na videa.

Část první – jak to tedy začalo…

Pokud se vám nechce číst, pusťte si video z první části níže.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zde je odkaz na článek, o kterém ve videu mluvím – >>>základní praktiky, díky kterým jsem si pomáhala<<<

Když se podívám úplně na prvopočátek, tak když mi bylo zhruba asi 12 let, – měla jsem první problém, který si dobře vybavuji. Měla jsem silnou rýmu a smrdělo mi u toho dost z nosu. Já ten zápach cítila a zápach mi potrvzovali i lidé v mé blízkosti. Bylo to nepříjemné a já jsem se toho potřebovala zbavit.

V mých 12ti letech mě v tu chvíli nezajímalo nic jiného, než se smradu z nostu zbavit, protože jsem chtěla jít s kamarádkou do kina. Pochopitelně jsem nechtěla odérem obtěžovat ostatní. Maminka mi tenkrát poradila, abych si vypláchla nos heřmánkem. A to tím způsobem, že jsem si udělala nálev a po vychladnutí jsem jej nosem z mé dlaně nasála jednou dírkou nosu a vyplivla pusou. Pak jsem to zopakovala druhou dírkou. Příjemné to moc nebylo ale bylo to účinné! Prováděla jsem to 3 dny ráno a večer a smrad zmizel a do 5 dnů jsem se zbavila i rýmy.

Jak to pokračovalo dál?

Dlouhou dobu – hodně let jsem neměla žádné potíže, než se mi dostavily zpět. V mých 33 letech, kdy jsem nastoupila do práce při mateřské, kdy bylo naší dcerce Pavlínce rok a půl. Psal se rok 2012. Byla jsem v pozici prodejní manažerky, dost mě to stresovalo, protože jsem potřebovala stíhat práci i dítě. No a začala jsem trpět bolestmi hlavy. Ty bolesti byly takové zvláštní, vždy mě to bolelo jen při pohybu – když jsem se předklonila, nebo prudce jsem vstala ze židle a podobně.

Zdůvodnila jsem si to tak, že jsem přepracovaná, že to mám třeba i z nadměrného trávení času v autě a u počítače. Pak jsem si i myslela, že jsem nedostatečně pila. Starala jsem se o zákazníky a sháněla jsem nové. Za pár dní jsem při bolestech hlavy dostala rýmu a bolesti hlavy se ještě znásobila. Tak mi nezbylo nic jiného, než už jít k lékaři a tak mi byl poprvé diagnostikován zánět dutin. Za nedlouho to vyřešily antibiotika, ale časem jsem si všimla, že se mi to vrací nějak často, že jsem pořád na „hromadě“ nemocná s dutinami každou chvíli. Netušila, proč se mi to děje, proč se mi to do 2 – 3 měsíců vrací.

Stačilo už jen abych dostala rýmu a pak už bylo skoro vždy jasné, že se mi to rozjede i do dutin. Takže nejvíce mě to trápilo samozřejmě v zimě. Během následujících 3 let jem takto jakžtaž fungovala s tím, že když bylo léto, měla jsem od toho vcelku pokoj. Teplo mi v létě dělalo dobře. Ale v době, kdy jsem čekala naše druhé dítě, tak to snad bylo nejhorší. Záněty dutin už jsem měla i v létě, prostě bylo už jedno, jestli je léto nebo zima. Těsně před porodem našeho syna jsem myslela, že mi fakt praskne hlava. Bylo t v létě, v červnu roku 2014, kdy jsem měla termín porodu.

Nedalo se nic dělat, musela jsem opravdu zánět přeléčit antibiotiky. Nedokázala jsem si představit, že bych s tou třeštící hlavou měla rodit. Věděla jsem ale, že moje imunita se začíná hroutit. Kolečko antibiotik a recidiva zánětů udělala své. Měla jsem i obavy, aby naše dítě nebylo nějak mými záněty i antibiotiky poznamenané.

Po narození syna Honzíka jsem se začala zajímat o to, jak bych si mohla sama pomoci, protože tato stále uzavírající se spirála opakujících zánětů dutin a antibiotik se stále utahovala. Věděla jsem, že musím něco podniknout, začít se léčit nějak sama.

Začalo se mi to dařit, během dvou let jsem si pomohla natolik, že interval recidivy se ze 2-3 měsíců prodloužil na půl roku až na rok – byl to obrovský úspěch. Psal se rok 2016 a já se rozhodla, že napíšu eBook Zbavte se zánětu dutin jednou provždy. Byly to prvotní informace, které jsem sdílela a poslala do světa těm, kteří hledali také cestu z těchto problémů ven.

„Můj obvodní lékař mi řekl, že budu mít záněty dutin do konce života“

I když se intervaly mezi záněty dutin prodlužovaly, stále jsem se jednou až dvakrát do roka bez antibiotik neobešla. Tehdy jsem byla mým obvodním lékařem „ujištěna“, že už budu mít záněty dutin do konce života, protože přesto, že je lékař, sám jimi také neustále trpí… Já jsem mu řekla, že já teda mít záněty dutin do konce života mít prostě nebudu. Bylo to v roce 2018, kdy jsem právě k němu přišla, s mými dosud posledním zánětem dutin, který jsem si už způsobila svou nedbalostí. Myslela jsem si, že už na sebe nemusím dávat tolik pozor.

Bylo však zbytečné mu vysvětlovat jakým způsobem se léčím, protože jsem cítila, že si ho tak jen poštvu proti sobě. Byl na mě naopak naštvaný, když jsem mu řekla, že jsem se obrátila ještě na specialistu – primáře ORL. Hodně mi při té cestě ven pomohl právě primář ORL v nemocnici, který je nakloněný šetrnější léčbě, za to jsem moc vděčná, hodně mi pomohl se nasměrovat.

Jakými kroky jsem postupovala z bludného kruhu ven vám popíšu v druhé části tohoto článku.

Druhá část – cesta z bludného kruhu

Pokud nechcete číst, pusťte si zase video níže.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

>>>Chci tento ebook, chci se zbavit zánětů dutin jednou provždy<<<

Po narození Honzíka v červnu 2014 jsem se tedy začala intenzivně zabývat tím, jak si sama pomoci od neustálých opakujících zánětů dutin. Věděla jsem, že pokud něco nepodniknu, bude to stále horší a horší. Už jsem trpěla víc jak 3 roky a byla jsem ve fázi, kdy jsem byla relativně zdravá maximálně 3 měsíce v kuse, aby se to vrátilo zpět bez ohledu na to, jestli byla zima nebo léto.

Nejprve jsem kontaktovala odborníka, byl mi doporučený primář v nemocnici na oddělení ORL. Měl také své ordinační hodiny a začal řešit mé problémy konečně jinou cestou než opakovanými antibiotiky.

Ze začátku jsem se bála, že budu muset podstoupit nějaké škrabání sliznice nebo nebo punkci dutin – na to mě upozorňovali známí z mého okolí. Že už to mám chronické a určitě budu muset punkci podstoupit a nebo nějakou operaci. K tomu mě ještě nezapomněli ujistit, že to bude hodně nepříjemné. Navíc není jisté, jestli mi to pomůže, takže to budu muset podstupovat opakovaně….

Naštěstí mě pan primář uklidnil, že nic takového zatím v plánu nemá, že zkusíme tedy nejdříve šetrnější metodu – uvolnění dutin vatičkami. Prohlédl mi sondou všechny dutiny a tím věděl, kde problém rozhodně nemám – čelní dutina ani ta šípová vzadu není zasašena, pravděpodobně to budou ty postranní dutiny.

Uvolnil mi tedy dutiny vatičkami – takové dreny namočené v nějakém roztoku mi zavedl hluboko do nosu – do dutin a takto jsem čekala – cca přesně už nevím – asi 15 minut, nebo půl hodiny. Fakt nevím, ale nebylo to nijak zvlášť nepříjemné. Po uplynutí doby mi je vyndal a pak jsem šla na inhalátor, ve kterém byly i rozptýlené klasické nosní kapky typu Nasivin nebo Muconasal. Nakonec jsem šla na Solux lampu – takové nahřívací zařízení, kde jsem dutiny nahřívala cca 15 minut, kdy jsem u toho měla takové ty ochranné brýle – vypadají jako plavecké, ale černé – aby mi teplo nešlo do očí.

Toto byla každodenní procedura, na kterou jsem docházela 5 dní. Je tedy pravda, že poslední den už jsem ty vatičky nechtěla, protože jsem už měla sliznici velmi podrážděnou a už ta předchozí čtvrtá procedura mě bolela – to zavádění vatiček. Pan primář mě do toho nenutil, souhlasil, že si tedy udělám jen tu inhalaci a nahřívání.

Tato pětidenní procedura mě zbavila zánětu dutin a to bez antibiotik! Paní sestřička mě ještě ujistila, že až budu mít ucpaný nos, měla bych si pořídit konvičku Rhino-horn a klidně hned při prvních příznacích rýmy vyplachovat. Že nějaké vincentky ve spreji nebo mořské vody ve spreji nic nezmůžou, je to jen takové šplícháníčko, které se nikam pořádně nedostane.

Vzala jsem si to k srdci a hned jsem si konvičku Rhino-horn pořídila. Je to opravdu skvělý pomocník. Naučila jsem později konvičku používat i moje děti a díky tomu se rýmy dříve zbavily. Tím, že se jim rýma nevlekla tak jsme tímto předešli třeba i následnému bakteriálnímu zánětu, který u mě znamenal zánět dutin, u dětí zánět ucha nebo třeba zánět nosohltanu.

Našla jsem i vlastní způsob, jak si dutiny vyplachovat ještě efektivněji, když se stalo, že se mi zánět dutin i přes vyplachování konvičkou vrátil. Popisuji to v eBooku Zbavte se zánětu dutin jednou provždy. Jde o to, že touto cestou jsem přestala svůj organismus zatěžovat antibiotiky tak často a mohla se začít regenerovat zpět má ztracená imunita.

Můj lékař – ten primář z ORL mi dokonce i doporučil udělat v roce 2018 CT dutin, protože chtěl vědět, proč se mi to stále vrací – i když tedy už méně často, ale vrací. Vždycky to nezačalo rýmou, ale známými nepříjemnými bolestmi hlavy, kdy jsem rýmu neměla. Až byl zánět velmi akutní, teprve pak jsem začala něco smrkat.

„Můj obvodní lékař se mě asi snažil naoplátku vyděsit“

Svému obvodnímu lékaři jsem tedy řekla, že s potížemi ohledně dutin už chodím za primářem ORL a že mi doporučil CT dutin, natož se na mě můj obvodní lékař arogantně ohradil. Dokonce se mě snažil vyděsit. Odsekl mi, že proč mi tedy pan primář neudělá rovnou CT celého mozku, vždyť bůh ví z čeho ty bolesti hlavy vůbec mám! Chápete to? Místo toho, aby byl rád, že se snažím řešit aktivně své zdraví, tak se cítil snad ublíženě…tak tímto moje důvěra u něj na dobro skončila.

Pan primář pak díky CT dutin jistil, že mám už od častých zánětů zbytnělou sliznici právě v postranní dutině pod mým levým okem. Není dostatečně průchozí a proto tedy při každém nachlazení hrozí právě opakovaný zánět.

Prošla jsem si tedy i léčbou pomocí kortikoidů. Ano, výraz kortikoidy v oblasti alternativní léčby zní už skoro jako nadávka. Sama jsem se ho zeptala, co to se mnou provede, že na léčbu pomocí kortikoidů je obecně nahlíženo jako na učiněné zlo. Pan primář mi vysvětlil, že kortikoidy si tělo dokáže vytvářet samo, že to není zase nic tak cizorodého. Nejvíce je prý vytváří ráno a tak my tomu tělu pomůžeme a podpoříme ho v tom, že je budu aplikovat hned po probuzení každý den dvěma vstřiky do nosu, do každé dírky – na postiženou oblast. Po vstřiku se vždy prudce nadechnout tou dírkou, aby se aerosol dostal do dutin.

Aplikace kortikoidů bude trvat 3 měsíce a problémy se zduřením sliznice by měly ustoupit. Díky tomuto vysvětlení, které má logiku, jsem na to přistoupila. Vážím si toho, že byl pan primář vždy ochotný mi vše vysvětlit.

První 2 měsíce jsem tedy aplikovala kortikoidy 2mi vstřiky do nosu ráno, 3. měsíc už jsem postupně každý týden mohla dávku snižovat na 1 vstřik a poslední týden jen jednou za dva dny.

Je možné, že mi i toto pomohlo, další CT už jsme neprováděli, protože je fakt, že už jsem neměla s dutinami takové potíže, abych musela brát antibiotika.

Určitě toto udělalo své, k tomu jsem zapojila i další své techniky, poznání, které jsem si během mých problémů se záněty dutin nashromáždila. Protože ani po kortikoidní léčbě nebylo vše ještě tak ideální. Sloužilo to jako berlička po čas, kdy jsem potřebovala nechat tělo oddychnout a mít jistotu, že se mi zánět nerozjede, pomáhalo mi to k lepšímu uzdravování.

Pochopila jsem, že další cesta už je na mně a o tom, jak se budu řídit svým poznáním, svým tělem. Naše zdraví ovlivňuje mnohem více faktorů, přišla jsem kromě toho na 4 základní pilíře, které musí být v pořádku, opečované, abychom se mohli uzdravovat.

Tyto poznatky jsem uvedla v eBooku Zbavte se zánětů dutin jednou provždy. Těch způsobů jak postupovat je tam uvedeno mnoho, jen je potřeba si vybrat, co bude pomáhat právě vám, každý z nás jsme individualita. Je potřeba to ale poznat. V eBooku vás na to navedu. Kromě toho jsem si taky vytvořila své preventivní kroky k tomu, abych už dokázala zánětům dutin předejít, když se nachlazení objevilo. Našla jsem i techniky, jak postupovat i po prodělání zánětů, abych se dostala zpět do formy.

E-book Zbavte se zánětů dutin jednou provždy

Sama věřím tomu, že tělo dokáže zpět vrátit všechno do pořádku, má skvělé regenerační schopnosti, jen na to potřebuje mít splněné ony 4 pilíře, které v eBooku uvádím, spíš 4+1 pilíř, ještě jsem pak přišla na jednu důležitou věc, která právě s tím souvisí. Vše jsem tam uvedla.

V době, kdy tento článek píšu už jsem tři roky kortikoidy nepotřebovala a v roce 2020 jsem už ani nemusela řešit zánět dutin, byť vlastní cestou, kterou jsem prováděla poslední tři roky.

Vám tato cesta nemusí trvat tak dlouho. Trvalo mi, než jsem zjistila co mám dělat. Informace jsem sbírala postupně a přicházela k nim i náhodnými cestami.

Chci jen ukázat, že cesta ven je, je potřeba tam zakomponovat také vlastní iniciativu a nenechat se odradit v mém případě mým obvodním lékařem, který mi řekl, že to takto budu mít už pořád.

Ebook má 91 stran, obsahuje i instruktážní videa a hlavně pomůže. Jsem toho důkazem. Dokonce se mi vrátil i čich, který jsem díky opakovaným zánětům ztratila, myslela jsem si, že už nebudu nikdy nic pořádně cítit – čich jsem měla slabý, cítila jsem jen silné vůně nebo smrady 😀 Určitě se podívejte na stránku, kde si můžete ebook zakoupit, všechny náležitosti okolo se tam dozvíte, odkaz je tady.

>>>Chci tento ebook, chci se zbavit zánětů dutin jednou provždy<<<

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Eva napsal:

  Super MiCHAELKO,VŠE JSEM POZORNĚ PŘEČETLA A SAMOZŘEJMĚ NEVYNECHALA ANI Yutube,DĚKUJI moc a protože mám pěknou úrodu cuket,samozřejmě s potěšením si prostuduji i článek o cuketě,samozřejmě i ostatní články,vše super.Děkuji moc a zdravím.Vy bydlíte tady ve Vendolí okres Svitavy??. S pozdravem Eva Jandová

 2. Věra Čurejová napsal:

  Úžasné

 3. Tereza napsal:

  Dobry den.Velice dekuji,ze ste tento clanek napsala.Rada se dozvidam ,ze zanet dutin, jde lecit i jinym zpusobem,nez antib.Je na case, zacit to resit jinak.Dekuju 🙂

 4. Bára napsal:

  Míšo, díky. Jak se jmenuje, prosím, váš super par ORL lékař? díky!

 5. Matějka Vilém napsal:

  Dobrý den.
  můžete mi prosím poradit, kde mohu získat semena Řimbaby obecné-tanacetum parthenium, aby to byla opravdu léčivá Řimbaba a ne kopretina, jak je někdy uváděno. Mám problém s migrénou a pomáhají mi kapky. Mám zahradu, tak ji mohu sám pěstovat a udělat si i tinkturu.
  Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Matějka Vilém, Brno, tel. 728248514

 6. Marie napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za lidský přístup k tomuto problému, který mně také velmi trápí. Nejvíc mi pomohlo „zjištění“, že tomu musím jít sama naproti a nečekat, že se to „samo“ nějak spraví. Knihu jsem si zakoupila a už se těším až si jí přečtu.
  Děkuji
  Marie

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů