Nejlepší bylinky na hubnutí

Je už dávno zřejmé, že nadváha a hlavně obezita škodí. Nadváha je spojena s nárůstem krevního tlaku, srdečních onemocnění a cukrovky. Čím je člověk obéznější, tím má bohužel i méně pohybu, protože s nadváhou se logicky pohybují obtížněji a tak se dostává do bludného kruhu, kdy se snaží shodit tím, že málo jí, ale nehýbe se. Ke správnému hubnutí patří jednoznačně kromě změny jídelníčku neodmyslitelně pohyb, nejsem specialistka na hubnutí, ale každý, kdo se této problematice věnuje tak mi dá jistě za pravdu.

Takže být štíhlý je hlavně o změně stylu života a přijmout jej na pořád. To že někdo řekne, že všichni v rodině jsou obézní, takže má na to genetické předpoklady – je výmluva, genetika v tomto hraje opravdu jen velmi malou roli. Je to právě o tom životním stylu, který se v rodinách z generace na generaci přenáší.

Pokud už se někdo rozhodl svůj životní styl změnit a s nadváhou navždy zatočit, tak následující bylinky pomáhají zvýšit množství úbytku hmotnosti.  Výsledky jsou tedy vidět mnohem rychleji. Spousta bylinek napomáhá nastartovat rychlejší metabolismus, snížit chuť k jídlu nebo brání zadržování vody v těle.

Pampeliška

Pampeliška lékařskáPampeliška lékařská je často kritizována jako obtížný plevel. Ve skutečnosti má velkou moc v pomoci při hubnutí. Kromě toho, že je ceněna pro schopnost čistit tělo – pomáhá také neutralizovat toxiny, udržet hladinu cukru v krvi v normě. Snižuje také zánětlivé procesy v těle a působí v těle zásaditě. Je to velmi příznivé, protože v dnešní době bojujeme s překyselením organismu.

Pampeliška se může konzumovat v podobě čaje – z kořene, nebo její listy v salátech a v neposlední řadě také jako potravinový doplněk ve formě tablet.

Ostrosilybum marianapestřec mariánský

Ostropestřec má podobné očistné vlastnosti jako pampeliška. Čistí zejména játra a podporuje využití glukózy a cukru jako energii, tím pádem omezuje jejich přeměnu v tuky.

Ženšen

ženšenTen je vysoce ceněný při pomoci s hubnutím. Existují dvě formy ženšenu – Čínská a Sibiřská. Obě formě jsou dostupné jako doplněk, nebo jako čaj. Pomáhají při hubnutí proto, že působí jako kofein. Zvyšuje energii člověka a lidé, kteří tuto bylinu užívají pravidelně si jistě všimnou toho, že snižuje chuť k jídlu a zvyšuje soustředěnost. Každý si může říct – to si můžu dát i kafe, ale na rozdíl od kávy v ní nejsou obsaženy karcinogenní látky, které vznikají pražením.  Navíc káva spoustě lidem také dráždí žaludek. Zatímco pravidelná konzumace kofeinu vede ke zvýšení toleranci a vzniku energetického „dluhu“, ženšen naopak dlouhodobě své účinky zvyšuje. Při konzumaci ženšenu se nedoporučuje zároveň konzumovat potraviny, které kofein obsahují.

MátaMáta vonná peprná

Je to velice přínosná bylinka, která se přidává do velké spousty pokrmů. V první řadě zbavuje tělo toxinů a také podporuje trávení.  I máta přispívá ke snížení chuti k jídlu a snížení stresu. Můžete ji mít denně při ruce i když třeba nemáte zahradu. Návod, jak si mátu i jiné bylinky můžete lehce vypěstovat v bytě, naleznete tady >>>

Kontryhel obecný

DSCN1064Kontryhel obecný je známý jako „gynekologická bylinka“ , dokáže lidské tělo zbavit i otoků z důvodu zadržování vody. Bylinku stačí louhovat dvě minuty a po dobu tří týdnů pít každý den dva šálky. Kúru je možné opakovat po dalších třech týdnech. Víte, že na něj nemusíte chodit jen do přírody, ale také si jej můžete pěstovat jako okrasnou rostlinu a zároveň užitečnou třeba na balkoně? >>>

Zelený čaj

zelený čajMá močopudné a detoxikační účinky. Obsahuje totiž celou řadu antioxidantů. Pravý zelený čaj má mnohem více příznivých účinků pro lidské tělo než čaj černý, není totiž fermentovaný. Výrazně podporuje trávení.

Můžeme si výrazně pomoci také díky fázím Měsíce

Dorůstající Měsíc

Když měsíc dorůstá, tak i tělo rychleji přibývá na objemu. V těchto dnech je nežádoucí konzumace sladkostí a tučného jídla.  Na druhou stranu tělo dobře vstřebává a ukládá i další látky – například vitamíny a minerály.

Čím je Měsíc blíže fáze úplňku, tím více ukládací fáze sílí a vrcholí těsně před úplňkem a v den úplňku. V ten to den se ukládají látky z potravy až dvojnásobně.

Úplněk

Jak již bylo řečeno, v tento den je ukládání stravy do těla až dvojnásobné. Ideální je v den úplňku držet půst – pít jen neperlivou vodu s citronem, nebo zelený čaj, popřípadě zeleninové šťávy a jiné potraviny botaté na minerály a vitamíny. Ideální začátek pro zahájení půstu 12 hodin před úplňkem po dobu 24 hodin. V tuto dobu je velmi důležité hodně pít.

Couvající měsíc

Během couvajícího Měsíce tělo lépe spaluje, tak nám při hubnutí příroda bude velmi dobře pomáhat. Pokud zrovna hubnout nechcete, ale máte chuť „zhřešit“ je fáze couvajícího měsíce idální doba si dopřát něco sladkého nebo tučnějšího. Samozřejmě s rozumem 🙂

Ve fázi couvajícího Měsíce se tělo také lépe zbavuje odpadních látek, toxinů, tak je také velmi vhodné užívat čistící čaje, nebo se věnovat detoxikační kúře.

Novoluní

Novoluní – v tuto dobu organismus spaluje nejlépe. Je to období, kdy můžeme snadno shodit až jeden kilogram! Tělo má největší tendenci vyplavovat toxické látky. Využijte tuto dobu ve svůj prospěch.

Závěr

Bylinek, které jsou prospěšné při hubnutí je mnohem více, zde je alespoň pár, které jsou nejdostupnější.  Každopádně přeji všem, kteří chtějí změnit své stravovací návyky a životní styl, aby jim to vydrželo už napořád. Bylinky v tom hodně pomáhají.

Ono to totiž pak není o celoživotním „odříkání“ jak by si někdo mohl myslet. Protože když se člověk dlouhodobě pestře stravuje, tak pak už ho většinou nehoní mlsná, protože mu vlastně nic nechybí. To, že lidé se často přejídají hlavně večer a nevědí co by snědli dřív – je právě důsledek špatných stravovacích celodenních návyků a tělo to potřebuje večer „dohnat“ – vysílá signály, že mu něco chybí a tak se to projevuje přejídacími manýry.

TIP:

Zkuste pravidelně snídat,  dostatečně se naobědvat, na večeři vynechávejte pečivo (nejlepší je dát si maso se zeleninovým salátem, nebo s teplou zeleninou na másle.  Zařaďte hodně zeleniny (oběd, večeře) a ovoce (hlavně dopoledne), na svačinku klidně kvalitní jogurt nebo banán…. Zjistíte, že metabolismus se vám zrychlí a opravdu už nebudete mít cca po týdnu hlavně večer chutě 🙂

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. apolenka napsal:

  slyšela jsem, že také pepř lze uznat za bylinku, která podporujé hubnutí.
  hlavně cayenský

  • Ano pepř je také pomocník při hubnutí, černý pepř má zabraňovat vzniku nových tukových buněk a cayenský pepř – neboli chilli podporuje tuky spalovat, odbourávat 🙂

  • Evi napsal:

   Jo, osobně využivám na hubnutí piperine forte a je to právě prostředek s pepřem.
   Nestala jsem se hubená za jeden den, ale trochu to pomohlo.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů