5 bylin a koření, které omezují chuť na sladké

Hned na začátku článku vás musím ujistit, že tyto bylinky a koření nejsou samospásné, rozhodně cestu na odvykání chuti na sladké ulehčí. Je potřeba změnit i stravovací návyky, na konci článku jsem napsala pár tipů.

Konzumace velkého množství sladkostí může způsobit v těle nejrůznější škody. Tak nejčastějším problémem je obezita, ale krom obezity konzumace nadměrného množství cukru – hlavně toho bílého mnohdy způsobuje zdravotní problémy. Například poruchy metabolismu cukru, dochází i ke snížení imunity, což má za následek častější nemocnost. Nemusí to být zrovna nachlazení nebo chřipka, ale také různé zánětlivé či kvasinkové procesy.

Největším problémem při zbavování chuti na sladké je právě to, že čím více jíme sladké, tím víc na něj máme chuť. Protože z konzumace sladkého se stává zvyk. Naštěstí existují bylinky a koření, které omezují chuť na sladké.

Pojďme se podívat, které to jsou:

Pískavice řecké seno (Trigonella foenu-graceum)

wooden scoop with fenugreek seeds fenugreek seeds background

Tato bylina nepatří zrovna k nejznámějším, ale zrovna pískavice je ta, o které by měl vědět každý, kdo má chuť na sladké a chce se toho zbavovat. Užívají se sušené listy a častěji celá nebo drcená semena. Má specifickou chuť a vůni, pokud se semena upraží, získají příchuť ořechů, praženého cukru nebo javorového sirupu. Takže tato chuť může být ta, kterou si oblíbíte a ještě si posílíte zdraví. Bylo totiž prokázáno, že pomáhá snížit hladinu cukru v krvi u lidí, kteří pískavici užívají pravidelně.

Skořicovník cejlonský (Cynnamomum zeylanicum)

DSCN2329

Používá se v kuchyni po celém světě, je to velmi populární koření, které pomáhá zastavit chuť na cukr. Koření samo o sobě má mírně nasládlou chuť, která může uspokojit chuť na cukr, ale také má další užitečný přínos pro zdraví. Proč díky konzumaci skořice dochází k poklesu k chuti na cukr? Je to díky její schopnosti snižování glykemického indexu potravin, které spolu s ní konzumujeme. To je vítané hlavně pro diabetiky.

Co je to vlastně ten glykemický index? Čím rychleji dokáže potravina zvýšit hladinu glukózy v krvi, tím má potravina vyšší glykemický index. Nejvyšší hodnotu mají jednoduché sacharidy. Po takové potravině dostáváme často brzy hlad a ještě větší chuť na sladké.

Muškátový oříšek (Myristica fragrans)

Muškátový oříšek má spoustu skvělých výhod. Kromě jiných má schopnost zvyšovat hladinu serotininu v těle. Ten pomáhá udržet chutě na sladké na uzdě. Je to hormon radosti, který se také uvolňuje hlavně při pohybu. Muškátový ořišek se hodí k mléčným výrobkům, je dobrý i se zelím, mrkví, sýrovými pokrmy, dokonce i k masu – telecímu, jehněčímu či kuřecímu.

Kardamom pravý (Elettaria cardamomum)

Je to populární koření a to z více důvodů. Připomíná kořeněnější verzi skořice s vanilovým a cironovým aroma, čímž je opravdu jedinečný. Je to velice univerzální koření, které se dá přidat do jogurtů, pudinků, ovesných vloček. Hodí se také k pečeným jablkům, hruškám a do ovocných salátů.

Zázvor pravý (Zingiber officinale

9675682566_422309a86c_bI když zázvor má silnou pikantní chuť, která není vůbec sladká, velmi přispívá k omezení chuti na sladké. Jde jej ale smíchat s výše uvedeným kořením jako je skořice, muškátový ořišek a kardamom. Vzniká ideální koření na pečení.

Zkuste s chutí na sladké zatočit i trochu jinak

Nemusíte se sladkého hned vzdávat, ale důležité je načasování. Dopřejte si jej dopoledne. V této době je tělo naladěné na trávení cukrů a potřebuje energii do nového dne. Dejte si třeba něco sladkého hned po snídani ke kávě. Časem můžete i tu snídani udělat rovnou sladkou a ke kávě už si pak nic sladkého nedávejte.

Moje tipy:

Na snídani si uvařte například ovesnou kaši s medem a se skořicí a rozinkami. Pokud nemáte čas vyvařovat se ráno s kaší, tak jednoduše vločky zamíchejte do kvalitního bílého jogurtu a chvilku počkejte cca 5-10 minut než trošku nabobtnají a zase to můžete dochutit dle libosti. Můžete přidat i oříšky.  Nebo si dejte pudink s kardamomem a kompotovaným ovocem.

Jezte hodně zeleniny, syrové i dušené, hlavně na večer – ideální s kouskem libového masa. Tělo si zvykne fungovat jinak a opravdu se tímto chuť na sladké zreguluje.

Co kobědu? Co naprosto miluju třeba na oběd já? Jako polévku například dýňovou, z dýně máslové nebo hokkaido. Samozřejmě dochucenou muškátovým oříškem. Druhý chod – mrkev nakrájená na kostičky osmahnutá na másle s cibulkou a česnekem, k tomu kousek pečeného hovězího nebo telecího masa.

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů