Řeřicha setá – bylinka, kterou lze pěstovat celý rok

Tuto bylinku můžete pěstovat opravdu kdykoliv. Je výborná kteroukoli roční dobu a nejvíce ji uvítáme v zimních měsících, kdy už nám začíná chybět mnoho vitamínů. Rychle vyroste a má široké využití. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, které nám chybí obzvlášť právě v zimním období. Má také léčivé účinky, například působí jako přírodní antibiotikum. Pokud vás zajímá pěstování bylinek po celý rok, tato je jedna z nich. Jedná se o řeřichu setou (Lepidium sativum)

Pěstování řeřichy

Je to jednoletá bylinka, označována také jako řeřicha zahradní. Semena řeřichy seté jsou dostání běžně v prodejnách, které prodávají osivo plodin na zahrádky. V kteroukoli roční dobu si můžeme vypěstovat během pár dnů zelené lístky, které se konzumují syrové a používají se podobně jako pažitka. Řeřicha je rychle klíčící a rostoucí bylina, kterou je možno pěstovat i u okna doma.

Je to velice nenáročná bylina. Pro pěstování na zelené lístky je vhodná k pěstování i na severní straně okna.  Je možné ji pěstovat celoročně klidně i bez substrátu jen na vatě. Nesmíme nechat vatu vyschnout. Je nutné mít dostatečné množství osiva, protože po seřezání už se většinou neobnoví.

Pokud budeme chtít sklízet i semena do dalšího roku k výsevu, je potřeba ji vyset najaře po zmrzlých mužích do záhonu nebo do nádoby, aby stihla semínka vytvořit. Necháme tedy část rostlin růst, aniž bychom je seřezávali. Vyrostou až 45 cm vysoké rostliny, které vykvetou a do podzimu získáme velké množství semen vhodné k dalšímu nakličování.

Vzrostlá řeřicha pěstovaná na semínko. Níže na obrázku vidíte deatil semínek řeřichy seté. Z porostu na zahradě jich sklidíte opravdu mnoho.

Co se sbírá?

Sklízí mladé čerstvé naklíčené rostlinky, které se seřezávají jako pažitka.

Účinky řeřichy

Je to rychlá zásobárna vitamínů a dalších prospěšných látek hlavně přes zimu a v předjaří. Je to vyloženě vitamínová bomba, kterou si vypěstujeme během pár dní. Obsahuje velké množství vitamínů A a C, beta karoten, B1 (thiamin), dále minerály draslík, hořčík, železo a vápník.

  • podporuje činnost žaludku a jater
  • podporuje trávení tučných jídel
  • má antioxidační účinky
  • působí jako přírodní antibiotikum – používá se při zánětech močového měchýře

Možnosti využití v kuchyni

Řeřicha má jemnou pikantní chuť, jak již bylo řečeno, využívá se podobně jako pažitka. Je vhodná do pomazánek, nebo čerstvá na posyp brambor, do nádivek, do míchaných vajíček a paštik. Klidně ji můžete dát jen na chleba s máslem.

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů