Reveň dlanitá (Rebarbora)

(Rheum palmatum)

čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)

Pochází ze severozápadní Číny, Mongolska a východní Sibiře. Je to vytrvalá rostlina, která je vcelku nenáročná na stanoviště, nesnáší jen podmáčené kyselé půdy. Vydrží až 10 let na jednom stanovišti. Daří se jí na slunci i polostínu. V období květu může dorůstat do výšky kolem 2 metrů.

Reveň dlanitá

Co se sbírá?

DSCN4304Využívají se především řapíky listů. Ty se oloupou, opláchnou a nakrájí na centimetrové špalíčky. I když je to zelenina, slouží podobně jako ovoce do buchet, kompotů, na koláče nebo jako náplň do knedlíků. Svou nezaměnitelnou nakyslou chutí je rebarbora opravdu výtečná!

Rebarbora je zdravá, nebo spíš škodlivá?

Rebarborové řapíky obsahují množství přínosné kyseliny listové, jablečné a citrónové. Dalo by se očekávat, že obsahuje vitamín C, ale toho obsahuje velice málo. Za to je výborným zdrojem vitaminů skupiny B (niacin, kys. pantotenová). Obsahuje kys. šťavelovou, ale v době sklizně (jaro) je toto množství minimální. Dále obsahuje vápník, mangan a draslík.

rebarbora řapíkyŘapíky rebarbory

Rebarbora proti průjmu i proti zácpě

Tohle je opravdu zajímavé. O tomto dvojím účinku mluvili už staří Číňané. Výzkumy prokazují, že malé dávky rebarbory opravdu přináší úlevu při průjmu. Naopak velké dávky rebarbory mají silný projímavý účinek. Byla uznána droga Rhei radix – kořen rebarbory jako laxativum – projímadlo.

Rebarbora vyvolává menstruaci

Pomáhá vyvolávat menstruaci a také děložní kontrakce, proto by se rebarboře měly vyhnout těhotné ženy.

Rebarbora je ve výsledku pro náš organismus prospěšná, musí se však správně používat a hlavně ve správnou dobu. Jediné co je v řapících škodlivé, je kyselina šťavelová. Je proto velmi důležité, aby byla rebarbora sklizena včas, protože později se tvoří kyseliny šťavelové více a více. Mnohé zdroje uvádějí, že by se měla sklízet do poloviny června. Já ji sklízím do konce května, protože mám zkušenost, že je do této doby nejlahodnější a obsahuje zatím velice málo kyseliny šťavelové.

Množení rebarbory

Nejlepší je tvořit oddělky. Nejlepší je dělit rebarboru na jaře během března, kdy raší „puky“ . Oddělek musí obsahovat alespoň jeden narašený výhon. Je ovšem lepší, když těch puků oddělíme víc. Sklizeň můžeme provádět už následující rok.

Rebarbora se může množit i semeny, ale sklizeň se pak provádí až ve 4. roce.

Rebarborarebarbora na počátku vegetace na jaře

 Květe rebarbory
 květ rebarbory již s několika vytvořenými semeny

Postřik z rebarbory na dřepčíky

Listy rebarbory natrháme na kousky, v hrnci je přelijeme vodou, aby byly potopené a necháme dva dny vyluhovat. Pak přivedeme k varu a vaříme je ještě 10 minut. Necháme odvar vychladnout a před použitím ředíme vodou 1:10, aby se nepopálily rostlinky. Funguje to skvěle na lichořeřišnici, protože tu dřepčíci hodně napadají.

Vůni tohoto vývaru dřepčíci nesnáší. Doporučuji rostlinky postříkat a zároveň je tím i zalít. Tento odvar funguje i jako hnojivo. 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Petra napsal:

    Dobrý den,mám zvýšení kyseliny močové.Mohu rebarboru.Děkuji.Petra.

    • Hezký den, to si nejsem jistá, protože v rebarboře je kyselina šťavelová a to je podle mě něco jiného. Kysela močová vzniká špatnou metabolizací masa, alkoholu a nebo když se konzumují ve větším množství…. Nevím, zda to má nějakou spojitost s kyselinou šťavelovou. Myslím si, že když si dáte rebarboru teď do konce května, tak ještě tolik kyseliny šťavelové neobsahuje. Tuto kyselinu obsahuje i kyselé ovoce.

  2. Alena Bendlová napsal:

    Dobrý den, květ rebarbory, který se podobá brokolici je po tepelné úpravě jedlý ? Je mi líto jej vyhodit. Děkuji za odpověď.

    • Hezký den, tak to vůbec netuším, zda se dá květ rebarbory jíst. Raději bych to nezkoušela, uvádí se, že jedlé jsou řapíky listů, ale už ne čepele – ty samotné listy. Pravděpodobně to bude takto i s květem, nejspíše se tam hromadí více té kyseliny šťavelové, ale potvrzené to od nikud nemám, jen můj odhad.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů