Toto období mám moc ráda. Myslím to, že po zimním období už mi spousta bylinek posloužilo – například k pročištění organismu (kopřiva, smetanka, sedmikráska, popenec), mám naložený jitrocel v cukru na sirup, udělala jsem si pesto z medvědího česneku. Hodně bylinek nám teprve poslouží!
Teď se moc těším, až pokvete bez, letos bezpodmínečně vyrobím sirup z květů a určitě pak i z plodů. Také si počkám i na lipový květ, který usuším a konečně také dojde na moje bylinky ze zahrádky. Za nedlouho začnu sušit tymián, meduňku, dobromysl a mátu, později mateřídoušku, bazalku, majoránku, měsíček, heřmánek, šalvěj, yzop…..bude toho jistě ještě více.
Jak suším bylinky?
Rozhodně dávám přednost přirozenému schnutí, tedy na vzduchu. Nejvíce se mi osvědčilo sušení na půdě nebo pod pergolou, kde mám sušák vyrobený přímo k sušení bylinek. V troubě nechávám bylinky dosušit jen v případě, že by bylo dlouho deštivé počasí a bylinkám by hrozila zkáza. Když už jsem nucena troubu použít, dosouším bylinky na horkovzduch do 40 °C. Teplotu nepřekračuji, aby se neničily v bylinkách účinné látky.
Jak vypdá můj sušák?
Je opravdu důmyslný! Mám veliké štěstí na kreativního manžela, který mi tento sušák na bylinky vyrobil. Je to vlastně dřevěný rám ve tvaru hranolu, který má 11 vysouvacích platíček (šuplíčků). Na výplň jsme použili starou záclonu, která nechybí i na svislých bocích sušáku, aby bylinky nesfoukl případný větřík. Na každém platu můžu sušit jiný druh bylin. No a vrchol všeho je to, že celý sušák je pojízdný – na kolečkách. Mohu si jej bez problému přemísťovat kam chci.
Rozměry sušáku – je vysoký 185 cm, široký 75 cm a hluboký 55 cm. Jednotlivé svislé plochy rámu jsou vystuženy ocelovými lanky do kříže, aby se hranol nedeformoval. Je to jen inspirace na výrobu třeba i menšího provedení sušáku. Nemusí sloužit pouze k sušení bylin, ale třeba i hub nebo ovoce – například na křížaly z hrušek či jablek, nebo borůvek (proti průjmu) a dalšího.
Níže na obrázku je můj sušák v akci 🙂