Moje příprava na sušení bylinek

Toto období mám moc ráda. Myslím to, že po zimním období už mi spousta bylinek posloužilo – například k pročištění organismu (kopřiva, smetanka, sedmikráska, popenec), mám naložený jitrocel v cukru na sirup, udělala jsem si pesto z medvědího česneku. Hodně bylinek nám teprve poslouží!

Teď se moc těším, až pokvete bez, letos bezpodmínečně vyrobím sirup z květů a určitě pak i z plodů. Také si počkám i na lipový květ, který usuším a konečně také dojde na moje bylinky ze zahrádky. Za nedlouho začnu sušit tymián, meduňku, dobromysl a mátu, později mateřídoušku, bazalku, majoránku, měsíček, heřmánek, šalvěj, yzop…..bude toho jistě ještě více.

Jak suším bylinky?

Rozhodně dávám přednost přirozenému schnutí, tedy na vzduchu. Nejvíce se mi osvědčilo sušení na půdě nebo pod pergolou, kde mám sušák vyrobený přímo k sušení bylinek. V troubě nechávám bylinky dosušit jen v případě, že by bylo dlouho deštivé počasí a bylinkám by hrozila zkáza. Když už jsem nucena troubu použít, dosouším bylinky na horkovzduch do 40 °C. Teplotu nepřekračuji, aby se neničily v bylinkách účinné látky.

Jak vypdá můj sušák?

 Je opravdu důmyslný! Mám veliké štěstí na kreativního manžela, který mi tento sušák na bylinky vyrobil. Je to vlastně dřevěný rám ve tvaru hranolu, který má 11 vysouvacích platíček (šuplíčků). Na výplň jsme použili starou záclonu, která nechybí i na svislých bocích sušáku, aby bylinky nesfoukl případný větřík. Na každém platu můžu sušit jiný druh bylin. No a vrchol všeho je to, že celý sušák je pojízdný – na kolečkách. Mohu si jej bez problému přemísťovat kam chci.

Rozměry sušáku – je vysoký 185 cm, široký 75 cm a hluboký 55 cm. Jednotlivé svislé plochy rámu jsou vystuženy ocelovými lanky do kříže, aby se hranol nedeformoval. Je to jen inspirace na výrobu třeba i menšího provedení sušáku. Nemusí sloužit pouze k sušení bylin, ale třeba i hub nebo ovoce – například na křížaly z hrušek či jablek, nebo borůvek (proti průjmu) a dalšího.

Níže na obrázku je můj sušák v akci 🙂

DSCN1182 - kopieDSCN1183 - kopie

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů