(Sambucus nigra)

Je to statnější keř, nebo malý strom dorůstající do výšky 4-5 metrů. Kvete na konci jara a plody tvoří koncem léta. Je to jedna z divokých bylinek, které mají doslova čarovnou moc. Podíváme se detailněji, jak můžeme bez využít.

DSCN4418

Co se sbírá?

Sbírají se květy i plody.

Využití květů bezu

Z čerstvých úplně rozvitých květů se vyrábí domácí sirup (viz video níže) – ředí hleny a podporuje pocení, působí dobře při odkašlávání a snižuje horečku. Dále se z květů může vyrobit i víno. Květy můžeme i nasušit. K sušení trháme na polo rozvité květym, protože se při sušení ještě rozvinou a zamezuje se tím opadávání. Sušené květy používáme k přípravě čajů. Lze jej dobře kombinovat se sušeným lipovým květem například proti horečce.

Využití plodů bezu

DSCN5821

Plody se sbírají úplně zralé, jsou až do černa, ne zelené nebo načervenalé. Z plodů se připravuje také sirup – vhodný také při kašli a hlavně působí při bolestech svalů a kloubů. Viz video pod článkem. Dokonce mírní i ischias. Dále se z plodů vyrábí víno, marmelády nebo likéry.

Upozornění:

Plody nebo šťáva z plodů černého bezu se konzumuje převařená. Jinak může dráždit žaludek. Čerstvé plody obsahují sambunigrin, který vyvolává až zvracení. Vařením se odbourává.

LIKÉR Z PLODŮ ČERNÉHO BEZU

Ingredience:

300 gramů plodů
300 ml vody
230-300 gramů cukru
1 vanilkový cukr
1 – 2 lžíce silné černé kávy (turek)
150 ml rumu
150 ml vodky

Postup:

Bezinky povaříme ve vodě 15 minut (není potřeba tak dlouho, pokud si pomůžeme tyčovým mixerem), pak scedíme a vylisujeme (já nechala plody jen rozmixované, necedila jsem ani nelisovala)

Po té přidáme cukr a vaříme dalších 5 minut aby se cukr rozpustil. Pak přidáme vanilkový cukr a kávu. Necháme vychladnout a přilijeme rum a vodku. Po ustátí (cca 2 až 3 týdny) přefiltrujeme do sklenic.

Můžete tam dát ještě  společně s kávou a vanilkovým cukrem i kůru z poloviny pomeranče. Já ji tam nedala, ale určitě to plánuji vyzkoušet.

Podle tohoto receptu se vám určitě povede! Jo – a určitě jste si všimli, že v postupu nikde neuvádím přidání té vody – nedávám ji. Není nutná a přijde mi ten likér lepší. Ale pokud chcete snížit “volume” – tedy procenta alkoholu, tak ji přidat můžete.

Zajímá vás, které divoké bylinky můžete zrovna v tomto období sbírat? V eBooku DIVOKÉ BYLINKY popisuji jaké mají účinky, které bylinky můžete sbírat dle měsíců a taky se můžete inspirovat různými recepty, jak divoké bylinky využít.  Vice info si přečtěte TADY >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ A V BYTĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů