Bylinky pro děti

Jak je to s bylinkami pro děti? Které bylinky jsou pro děti vhodné a od kdy jim můžeme nějaké dávat?

V tomto článku si řekneme, jaké bylinky jim můžeme podávat dětem například pro zmírnění kašle, horečky nebo zažívacích potíží. A taky od jakého věku dítěte se může začít. Navíc rodiče často řeší i to, kdy přidávat bylinky dětem do stravy – tedy jestli mohou jídlo nějak oživit a vylepšit, aby bylo pro děti lákavější a chutnější.

Úplně na konci článku se budeme věnovat i bylinkám pro těhotné ženy.

Nejčastěji se může dětem přichucovat jídlo bylinkami od věku jednoho roku. Co se týká bylinkových směsí tak i dříve. Záleží však na koncentraci nálevu. Musí být nižší koncentrace než se podává dospělému. To si ještě upřesníme u receptů na bylinkové směsi pro děti dále v článku.

Jak to bylo u nás?

U dcery jsem právě začala cíleně používat bylinky až později, bylo jí zhruba 2,5 roku, kdy mě její velmi  častá nemocnost podnítila začít s bylinkami.  Máme ještě chlapečka, v době, kdy píšu tento článek, je mu 6 let a dceři už 10 let.

Když byl náš syn ještě miminko, tak často trpěl na průdušky. Dcerka přišla třeba jen ze školky s rýmou a jakmile  se od ní nakazil, sedlo mu to na průdušky. Takže jemu jsem už v 8 měsících dávala tymiánový nebo  diviznový sirup – jen půlku čajové lžičky 3x denně. Na odkašlávání jitrocelový sirup. Pak byl dobrý ještě i čaj s podbělem. U podbělu opatrně, děti by jej neměly užívat samostatně, ale ve směsi – většinou je ve směsi proti kašli nebo na posílení průdušek s dalšími bylinkami.

Průdušková směs pro děti

  • 1 díl květu podbělu lékařského
  • 1 díl květu divizny velkokvěté
  • 1 díl nati rdesna ptačího (truskavce)
  • 1 díl nati meduňky lékařské

Půl polévkové lžíce nadrcené směsi se zalije 250 ml vroucí vody. (Dospělí mají koncentraci vyšší – 1 polévkové lžíce na 250 ml vody). Dávkování je do 3 let věku 1/4 – 1/8 dávky pro dospěslého. Tedy když dospělý vypije denně čtvrt litru až půl litru čaje, tak dítě do 3 let 50 – 100 ml.

Bylinky jsem dětem ve formě nálevů a sirupů podávala vyloženě při zdravotních problémech. Jakmile problémy odezněly, ukončila jsem podávání. Samozřejmě to platí i u dospělých. Poud potíže odezní, kůra se ukončí.

Co jsem dětem dávala celkem často – hlavně přes zimní období je rakytníkový sirup. Je to král v obsahu vitamínu C, takový citron se s ním nemůže rovnat. Celkově zlepšuje obranyschopnost organismu. 

Jak je to s dochucováním jídel pro děti?

Dětem můžeme začít dochucovat jídlo zhruba od jednoho roku. Právě do toho jednoho roku se děti teprve seznamují s chutí samotného jídla. Mají chuť velmi citlivou a jejich organismus přivyká na nové příkrmy. 

Později, tedy od toho jednoho roku můžeme začít. Začneme vždy v jídle s jednou bylinkou, abychom mohli sledovat, jak na to dítě reaguje, zda mu to dělá dobře nebo ne. Většina z uvedených však mívá dobrý přínos.

Třeba tymián a majoránka podporuje trávení a působí proti plynatosti. Bazalka také podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a  podporuje vykašlávání. Zároveň působí proti zánětu průdušek. Dobromysl působí také protizánětlivě, dokonce je označována jako přírodní antibiotikum. Bobkový list – opět protizánětlivý, zlepšuje také soustředění a paměť.

Bylinky jako koření se chovají trochu jinak, než když je podáváme ve formě nálevu nebo sirupu. Mají velmi jemné působení, které přispívá k posílení zdraví.

Nemusíme se bát dětem dát třeba do brambor kmín, libeček nebo zelenou petrželku. Do jídel lze použít také kopr, pažitka – tyto bylinky nejen skvěle chutnají, ale podporují trávení a působí také protizánětlivě.

Nejvíce protizánětlivé účinky má z bylinek vhodných pro děti právě dobromysl, je to přírodní antibiotikum. 

Další přírodní antibiotikum je lichořeřišnice. Tu doporučuji připravovat ji vždy jen čerstvou, jinak nemá po tepelné úpravě moc účinky. Chutná podobně jako pažitka nebo spíš ředkvičky. Mohou se jim do jídla nasekat třeba i květy, bude to krásně barevné. Do kaší nebo ovocných pyré se jim může dát trochu skořice.

Výborná z těch cizokrajných koření je také kurkuma , můžeme ji v malém množství přidávat k tepelně upravené zelenině.

Brutnák – další bylinka, která má velmi příznivé účinky proti alergiím a ekzémům. V lékařství se dokonce olej z brutnáku používá při atopickém ekzému. Ten je vhodné jíst opět spíše syrový, má dobrou chuť podobné okurce. Dětem se určitě zalíbí i jeho krásné modré květy, které jídlo krásně ozdobí a děti je mohou i sníst.

Brutnákové květy jsou jedlé a dětem se moc líbí. Navíc mladé listy brutnáku se konzumují.

Pokud jim nechcete moc solit  jídlo, tak sůl dobře nahradí saturejka. Stačí jen trošička, je aromatičtější. Saturejka je doporučována spíše od 2 let věku.

A co čerstvé bylinky? Mohou je děti konzumovat také?

Ano, výše už jsem některé zmínila například brutnák a lichořeřišnici.

Čerstvé bylinky jsou pro malé děti lepší než ty sušené, protože nejsou tak aromatické a jsou pro děti i lépe stravitelné. Usušené velmi ztrácí objem, protože vypaří vodu, která je obsažena v rostlinách okolo 80%. Tím pádem máme tendenci těch sušených dávat do jídla více. Navíc jsou v sušených bylinkách látky ve vyšší koncentraci.

Můžeme si vybrat z těch, které si vypěstujeme na zahrádce nebo v truhlíčku a také doporučuji divoké bylinky.  Z těch co si můžeme pěstovat je právě ta výše zmíněná lichořeřišnice, pažitka a petrželka, dále i polníček, špenát, koriandr, bazalka, majoránka, také výše zmíněný brutnák.

Z těch divokých bylinek je to ptačinec žabinecmerlík, sedmikrásky – listy i květy, bršlice. Ještě máme oblíbený i kořen pampelišky, ten přidávám do zeleninové pánve nebo do vývaru podobně jako kořenovou petržel.

Čerstvé bylinky můžeme tedy použít při vaření, přidáme je vždy až na konci vaření, protože tak neztratí tolik vitálních a prospěšných látek. Děti mohou jíst bylinky i syrové, pokud jim je na drobno nasekané zamícháme třeba do těstovin, zeleninového kuskusu nebo do brambor. Ale zase platí pravidlo, že v jídle pro děti by nemělo být více jak 2 druhy bylinek.

Jaké jsou výhody při konzumaci čerstvých bylinek?

Čerstvé bylinky mají velký přínos. Z čerstvých bylinek získává dítě vitamíny a mnoho dalších prospěšných látek – tělo  dokáže vitamíny lépe využít z původního zdroje – z potravy než jako izolovaný preparát.

Je velmi vhodné bylinky zařadit do jídelníčku jako potravinu. Nemám na mysli zrovna ty aromatické, ale spíš například tu bršlici, špenát, brutnák, listy a kořen pampelišy, listy a květy sedmikrásek, kopřivu – mladou nať i kopřivová semínka.

Z těchto bylin sbíráme mladé listy a společně s ovocem (jablka, hrušky, banán) děláme  zelené smoothie.  Je to doslova vitamínová bomba. Nebo také můžeme podávat tepelně upravené bylinky – výborný je například špenát z listů česneku medvědího, kopřiv nebo z bršlice.

Pro minika jsou skvělé bylinkové koupele

Pro malá miminka i novorozeňátka, která špatně spinkají jsou vynikající bylinkové koupele z mateřídoušky a dobromysli. Koupel se dělá tak, že se dá do vody 2x větší množství bylinek než při přípravě čaje pro dospělého a ještě se cca 5 minut povaří. Vychladlé na teplotu těla a přecezené se to nalije do vaničky s vodou – klidně v poměru 1:1. Mateřídouška a dobromysl má uklidňující účinky a miminka mnohem lépe spí.

Které bylinky by děti konzumovat neměly?

Pelyněk – například  známý je pelyněk estragon. Vůbec by se neměl dětem podávat do 15ti let.

Rozmarýn, šalvěj by se dětem neměla dávat do dvou let, pak je ale dobrá na kloktání, protože má desinfekční účinky, ale vnitřně pro děti moc vhodná není. Dále yzop, z koření je nevhodný muškátový oříšek – může způsobovat ospalost až halucinace.

Jak je to s bylinkami, které můžeme zakoupit v supermarketech v květináčích. Jsou stejně kvalitní, nebo pro malé děti jsou nevhodné?

Bylinky ze supermarketu by měly být v pořádku, známé jsou od firmy Bylinky s.r.o., které jsou pěstované ve sklenících v ČR a nepoužívají žádné pesticidy. To by neměli používat žádní výrobci bylinek určených ke konzumaci. Největší jstota je však v tom, co si vypěstujeme a nasbíráme sami.

Které bylinky jsou vhodné pro těhotné ženy?

Kterým bylinkám by se měly těhotné ženy vyhýbat? A naopak, které bylinky jsou pro těhotné ženy vhodné a proč?

Těhotné ženy by neměly užívat bylinky, které podporují činnost dělohy – například petržel, celer, šalvěj, ale také další bylinky, které mají zahřívací a prokrvující účinek – bazalka, tymián, majoránka, zázvor. U zázvoru jsou doporučovány jen slabé koncentrace (zázvorová lízátka proti nevolnosti) Ne však silný zázvorový čaj.

Jednou za čas si může udělat těhotná žena čaj z máty a meduňky nebo mateřídoušky. Pokud třeba onemocní, tak se nemusí zdráhat na podporu snížení horečky použít čaj z květu bezu a lípy. Pozor na ten bez, bývá alergenní, tak pokud s ním dotyčná nemá dosud zkušenosti nebo je alergik, tak opatrně.

Vhodné bylinky pro těhotné ženy je pažitka, koriandr, lichořeřišnice, polníček – konzumace této byliny podporuje dokonce správný vývoj miminka, protože obsahuje vysoký podíl kyseliny listové, která zabraňuje rozštěpům patra a páteře.

Dále je vhodná kurkuma, měsíček, rakytník.

Ve třetím trimestru už může těhotná žena popíjet čaj z maliníku pro lehčí porod.

  • 1 díl listu ostružiníku
  • 1 díl listu maliníku
  • 1 díl listu jahodníku
  • 1 díl květu bezu černého

Směs připravujeme klasickým způsobem (1 pol. lžíce sušené směsi zalijeme 250 ml horké vody). Popíjíme 1 šálek denně od 34. týdne těhotenství až do porodu.

TIP: Na změkčení tkání a zvýšení elasticity porodních cest pomáhá lněné semínko. Je potřeba jej namočit den dopředu do vody nebo do jogurtu. Uvolní slizy a celkově změkne. Semínko se jí i s tím slizem! Konzumujeme takto maximálně jednu zarovnanou polévkovou lžíci semínka denně.

Tajemství bylinných směsí na míru – ukážu vám, jak si sestavíte své vlastní směsi sami.

PS: Online-kurz, který vás seznámí prakticky s tím, jak si bylinky sehnat, uchovat a namíchat tak, abyste efektivně posílili své zdraví.

Klikněte níže na odkaz a podívejte se co se všehno můžete dozvědět a naučit.

>>SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU<<

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů