Přeslička rolní

(Equisetum arvense)

Tato bylina obsahuje velmi vysoké množství kyseliny křemičité, snad ještě více než kopřiva. O skvělém vlivu křemíku PRVKU KRÁSY na lidský organismus je psáno v článku Kopřiva dvoudomá

Účinky přesličky

Z přesličky se sbírá nať a používá se její odvar na teplé obklady, které pomáhají hojit hnisavé rány a vředy. Má stahující účinky, místně zužující cévy.

Čaj z přesličky je doslova nenahraditelný a neocenitelný při:

  • krvácení
  • zvracení krve
  • chorobách ledvin a měchýře
  • při ledvinových kamenech a písku
  • pomáhá hojit i záněty kostní dřeně

Při útrapách ledvinovými kameny a pískem, se užívají horké sedací koupele z přesličky. Pije se u toho i čaj z přesličky, moč se zadržuje, aby se mohla naráz pod „tlakem“ vypustit. Po takové kúře kameny většinou odcházejí. Tento čaj i vylučování moči podporuje – je to tzv. diuretikum.

Jestli vás blíže zajímá míchání bylinkových směsí, můžete nahlédnou do tajů přípravy jednotlivých směsí. Dokonce si můžete namíchat vlastní směs přímo vám na míru. Naučíte se to v online-kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU.

Na sedací koupele je ještě lepší přeslička obrovská E. telmatela – viz obrázek níže. Tato vysoká přeslička se stonkem o síle prstu se smí použít pouze na sedací koupel. Roste ve vlhkých až močálových lesích a pastvinách. Na přípravu čaje se užívá pouze přeslička rolní, často se však plete s přesličkou bahenní.

Přeslička obrovská

Přeslička obrovská

 

Přeslička rolní

Jak poznat přesličku rolní?

Jak si můžete být jistí, že jste nasbírali přesličku rolní a ne bahenní? Přeslička rolní se té přesličce bahenní velmi podobá. Přeslička bahenní však obsahuje větší obsah alkaloidů, což může ve větší míře působit až toxicky.

Níže na obrázcích je vysvětlen rozdíl, podle kterého to poznáte. Větve okolo pochvy přesličky rolní jsou delší, než je samotná pochva. Tedy ten první článek větví, který vyrůstá ze stonku.

Přeslička rolní – máprvní články větví delší, než je její pochva

Níže na obrázku vidíte rozdíly – vlevo je detail větví a pochvy přesličky rolní a vpravo je detail přesličky bahenní. Také větve u přesličky rolní mají na průřezu je do čtyřcípé hvězdy, průřez větve přesličky bahenní má více hran.

Video – jak poznat přesličku rolní od jedovaté bahenní

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

PS: Zde je odkaz na přednášky, o kterých mluvím ve videu – klikněte TADY >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Mária napsal:

    Veľká vďaka za pekne vysvetlenie prasličky, ktorá je tá pravá.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů