Řimbaba obecná

(Tanacetum parthenium, syn. Pyrethrum parthenium, Chrysanthemum parthenium)

Čeleď: hvězdnicovité (asteraceae)

3723776882_02e366c874

Je to vytrvalá bylina pocházející ze střední a jižní Evropy. Často i zplaňuje, vyskytuje se ve starých zahradách, silně připomíná kopretinu, tak je mnohdy přelédnuta.

V dnešní době jsou k dostání různé kapky nebo tinktury z řimbaby, ale studie ukazují, že nejúčinnější je čerstvý list, nebo alespoň sušený (přes zimu).

Účinky řimbaby

 • proti bolestem hlavy – bolesti hlavy různého původu, bolesti hlavy spojené s menstruací, migrény (e to velice silný prostředek)
 • proti zažívacím potížím – podobně jako heřmánek, tak i řimbaba obsahuje uklidňující látky. Uklidňuje tedy hladké svalstvo trávicícho ústrojí
 • proti problémům při menstruaci – uklidňuje hladké svalstvo dělohy, působí proti křečím, zvláště při menstruaci, kromě toho má řimbaba schopnost neutralizovat některé prostaglandiny – látky, které jsou do jisté míry spojeny s menstruačními bolestmi

Co se týká účinnosti na migrény, povím vám pár zajímavostí. O tom, jaké má řimbaba účinky, se vědělo již v 17. století. Od 19. století až do konce 70. let 20. století, byla bylinka opomíjená. Díky náhodnému setkání dvou lidí trpících na migrény se řimbaba v 70. letech dostala naštěstí zase ke slovu.

M.Castleman ve Velké knize léčivých rostlin přímo uvádí:

„Manželka hlavního lékaře Britské národní uhelné komise trpěla velmi silnými chronickými migrénami. Jeden horník se o jejím problému doslechl, a když tato žena doprovázela svého manžela na vizitě do jeho dolu, řekl jí, že i on dlouho trpěl na migrény, ale že odešly poté, co začal každý den žvýkat listy římbaby. Když žena bylinu zkusila, povšimla si téměř okamžité úlevy, o 14 měsíců později již žádné bolesti hlavy neměla.

Její manžel upozornil o zkušenosti své manželky Dr. E. Stewarta Johnsona působícího na Městské londýnské klinice zabývjající se migrénami. Dr. Johnson začal výzkum s řimbabou na 270 svých pacientech s migrénami. Sedmdesát procent udávalo podstatné zlepšení symptomů – přitom mnohým z nich klasické léky nepomáhaly vůbec.“

Po té Dr. Johnson připravil několik studií na základě srovnávání řimbaby a placeba. Používal čerstvé listy nebo i sušené. Tyto studie přinášely skvělé výsledky. Od té doby ještě bylo provedeno více studií, které dokázaly, že řimbaba je účinným lékem na migrénu.

9456132413_4cd5e72367

Ovšem v roce 1996 byl proveden opět výzkum s tinkturou řimbaby, nikoli s listy a byl publikován výsledek, že řimbaba nemá žádné účinky. Naštěstí se nezapomnělo na předchozí zkušenosti s řimbabou Dr. Johnsona. Takže už o dva roky později – v roce 1998 byly provedeny výzkumy zabývající se účinkem řimbaby na migrény.

Na základě použití kvalitních statistických metod a postupů se došlo k závěru, že řimbaba je účinná! Takže už víte, jak proti migréně. Užívat listy, nikoli tinkturu 🙂

Co dělat proti migréně?

Pro snížení počtu migrén i jejich síly žvýkejte dva čerstvé (sušené nebo mražené) listy řimbaby. Čerstvé listy mají hořkou chuť, tak bývá dávána přednost kapslím z řimbaby. V jedné kapsli by se mělo nacházet 85 mg sušených drcených listů řimbaby.

Pokud se vaše migrény během několika týdnů nezlepší, zkuste nejprve jiný výrobek z řimbaby, než řimbabu zavrhnete. Ne každý je kvalitní a obsahuje opravdu potřebné množství drcených listů. Největší jistota je mít rostlinu na zahradě zkusit to s těmi listy.

Pěstování řimbaby

Je to vytrvalá bylina, tvořící keřík, který je plný bílých květů se žlutým středem. Je možné ji pěstovat na zahradě i na balkoně.  Při květu je až 1 metr vysoký. Včely se řimbabě vyhýbají, tak dejte pozor, aby jste ji nevysadili v blízkosti rostlin, které jsou závislé na opylení včelami.

Množí se semeny na jaře nebo časně na podzim, nebo rozdělením trsu na podzim. Rostlina vyžaduje částečný stín, pokud jí budete zaštipovat nerozvitá poupata, hlavně ze začátku, když je rostlinka ještě malá, podpoříte tím bujnější keřovitý růst.

Plnokvětá forma řimbaby

Nálev z řimbaby pro vyvolání menstruace nebo ke zlepšení zažívání:

Na jeden šálek použijte ½ až jednu lžičku sušených listů řimbaby – zalijte vroucí vodou a nechteještě 5-10 minut odstát. Po té sceďte a po doušcích popíjejte. Doporučená dávka jsou dva šálky denně.

Upozornění:

Řimbaba sice migrény mírní, nebo i pomáhá k jejich úplnému zmizení, ale neléčí je. Když se řimbaba přestane brát, je pravděpodobné, že se migrény vrátí. Musí se užívat tedy velmi dlouhou dobu. Řimbaba se proti migrénám užívá již více než 20 let a nejsou známy vedlejší účinky.

Řimbaba není doporučená dětem mladším 2 roky a těhotným ženám.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Jiřina Bousková napsal:

  Dobrý den paní Michaelo,
  Před chvílí jsem náhodně otevřela váš blog, jen jsem se trochu začetla do řimbaby a moc se mi líbí váš styl a vědomosti.Jsem zdravotní sestra v důchodu, je mi 66 let.
  Mám menší, spíše přírodní zahrádku mezi starými činžáky v Praze a je to taková malá oáza, které kraluje starý, velký, skloněný ořešák.Tomu se musím podřídit…co se mi ze začátku (jaro 2008) zdálo jako
  překážka v pěstování rostlin, jsem změnila v přednost.
  Mé finanční možnosti jsou nevelké, pěstuji „obyčejné“ rostliny a stavební úpravy jsou také dost primitivní, ale o to je moje radost větší, když se daří a návštěvy mi říkají, že to má zvláštní atmosféru a příjemné klima.
  To je zatím vše, co jsem vám chtěla sdělit a jdu prohlížet vaše stránky. Nechci se vnucovat, ale pokud budete mít zájem, pošlu vám pár fotek mojí zahrádky.
  Zdraví Bousková Jiřina … Bojira@seznam.cz

 2. Josef Vozár napsal:

  Dobrý den paní Míšo,
  Nejdříve Vám chci poděkovat, za včerejší zaslání eBook vážím si Vaších zkušeností a vědomostí o bylinkách podáte pomoc a radu ostatním zájemcům.Na bylinky chodil do lesa a na luka jako kluk,kde jich hodně rostlo pak se sušily na čaj.Mám menší zahrádku,začal pěstovat Levanduli,Meduňku..chci si rozšířit více bylinek,jako Kozlíček polníček a podle eBook.Prosím o radu nějaké bylinky na svědění očních víček.Vyskoušel masti z lékárny nepomáhá.Moc děkuji a držím pěsti Vaší práci.Zdraví…Josef Vozár

  • Hezký den Josefe,
   Moc mě těší, že využíváte mých rad v pěstování bylinek. Co se týká svědění víček, záleží na tom, jaký je původ svědění víček, může to být klidně i od ledvin, nebo můžete mít jednoduše citlivou pokožku, protože na víčkách je velmi tenká kůže, není tam kožní maz a tak může svědit.Těžko říct.
   Měla jsem právě na víčkách a pod obočím také suchou kůži, sice nějak extra nesvědila ale loupala se mi. Když pravidelně mažu, je to ok. Dobrá by byla jitrocelová mast – samovýroba, protože snad na trhu taková ani není, nebo řepík. Možná pomůže pravidelné promašťování klidně měsíčkovou mastí. Konkrétní radu Vám asi nepodám. Zdraví Michaela

 3. miluse urbanova napsal:

  dobry den pani Miso.Dostala jsem se na tyto stranky diky rimbabe.Mam problemy s bolesti ramen az rukou.Vim ze to souvisi s pateri ,ale i po rehabilitaci nic nepomaha. Mela by jste radu jak mi pomoci.Dekuji Mila

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů