(Hyssopus officinalis)
Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Je to vytrvalý polokeř s dřevnatým, větveným oddenkem, dorůstající do výšky 60-80 cm. Kořeny zasahují až do hloubky jednoho metru. Yzop pochází ze středomoří, Přední Asie, je hojně pěstovaný ve Francii, v Rusku, Indii a často zplaňuje. Roste na vápencových skalách, sutích, v horách na jižních a výslunných expozicích až do subalpinského stupně. Bezproblémů si můžeme pěstovat yzop na zahradě nebo v nádobě. Je navíc velmi okrasný.
Je to velmi aromatická bylinka, její použití v kuchyni je střídmá, aby nepotlačila ostatní chutě. Využívá se k dušenému zvěřinovému masu, ale i ke králičímu, kuřecímu, jehněčímu. Pomáhá dobře trávit tučná jídla.
Slouží k dochucování nealkoholických letních nápojů, do likérů. Přidává se do ovocných koláčů, kompotů, do dezertů z ovoce s výraznou chutí jako jsou meruňky, višně, maliny, broskve.
Kombinuje se také se zelím, červenou řepou, mrkví, houbami, s hrachem i dýní.
Může se přidávat i do polévek.
Yzop se používá dobře s polečně s bobkovým listem, mátou, petrželkou, tymiánem, kerblíkem.
V červnu až červenci na počátku kvetení – sbírají se vrcholky natě s květy, listy se mohou sbírat kdykoliv – i v zimě – protože rostlinka je stálezelená. Pro léčivé účinky doporučuji sběr na počátku kvetení ve slunečných dnech, když uschne rosa. V tuto dobu mají rostliny nejvíce účinných látek.
Vyžaduje slunné stanoviště, sušší a dobře propustnou lehkou půdu. Množí se výsevem na jaře do malého pařeniště, nebo pomocí oddělků. Yzop je možné pěstovat také v nádobě a balkoně. Doporučuji každý rok jej seřezávat ve 20 cm, jinak hodně dřevnatí.
Lze jej používat jako nízký živý plot, který krásně kvete od růžových přes fialové květy, existuje i bílá forma. Láká motýly, včely. Má alelopatické účinky – to znamená, že v jeho okolí se hůře roste ostatním rostlinám. Odpuzuje slimáky a prý i bělásky – no co se týče pastvy na květech, tak rozhodně to neplatí, ovšem možná pro housenky je odpuzující, takže to chápu tak, že v blízkosti yzopu bělásci nekladou vajíčka…ale to ještě budu zjišťovat 🙂