Yzop lékařský

(Hyssopus officinalis)

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Je to vytrvalý polokeř s dřevnatým, větveným oddenkem, dorůstající do výšky 60-80 cm. Kořeny zasahují až do hloubky jednoho metru. Yzop pochází ze středomoří, Přední Asie, je hojně pěstovaný ve Francii, v Rusku, Indii a často zplaňuje. Roste na vápencových skalách, sutích, v horách na jižních a výslunných expozicích až do subalpinského stupně. Bezproblémů si můžeme pěstovat yzop na zahradě nebo v nádobě. Je navíc velmi okrasný.

yzop lékařský

 Yzop v kuchyni

Je to velmi aromatická bylinka, její použití v kuchyni je střídmá, aby nepotlačila ostatní chutě. Využívá se k dušenému zvěřinovému masu, ale i ke králičímu, kuřecímu, jehněčímu. Pomáhá dobře trávit tučná jídla.

Slouží k dochucování nealkoholických letních nápojů, do likérů. Přidává se do ovocných koláčů, kompotů, do dezertů z ovoce s výraznou chutí jako jsou meruňky, višně, maliny, broskve.

Kombinuje se také se zelím, červenou řepou, mrkví, houbami, s hrachem i dýní.

Může se přidávat i do polévek.

S jakým kořením se kombinuje yzop?

Yzop se používá dobře s polečně s bobkovým listem, mátou, petrželkou, tymiánem, kerblíkem.

Kdy a co se sbírá?

V červnu až červenci na počátku kvetení – sbírají se vrcholky natě s květy, listy se mohou sbírat kdykoliv – i v zimě – protože rostlinka je stálezelená. Pro léčivé účinky doporučuji sběr na počátku kvetení ve slunečných dnech, když uschne rosa. V tuto dobu mají rostliny nejvíce účinných látek.

Léčivé účinky Yzopu

  • Působí proti nadměrnému pocení – podobně jako šalvěj, podporuje a zvyšuje uvolňování hlenů a usnadňuje vykašlávání
  • Podporuje chuť k jídlu, podporuje také činnost žaludku a trávení.
  • Podporuje činnost ledvin, má močopudný účinek.
  • Má fytoncidní účinky – působí jako přírodní antibiotikum – připravuje se z něj čaj proti bolesti v krku, při bronchiálním kataru, používá se jako kloktadlo při bolestech v krku. Desinfikuje rány při lehkem poranění, při bodnutí nebo pokousání hmyzem.

Yzop lékařskýPěstování Yzopu

Vyžaduje slunné stanoviště, sušší a dobře propustnou lehkou půdu. Množí se výsevem na jaře do  malého pařeniště, nebo pomocí oddělků. Yzop je možné pěstovat také v nádobě a balkoně. Doporučuji každý rok jej seřezávat ve 20 cm, jinak hodně dřevnatí.

Lze jej používat jako nízký živý plot, který krásně kvete od růžových přes fialové květy, existuje i bílá forma. Láká motýly, včely. Má alelopatické účinky – to znamená, že v jeho okolí se hůře roste ostatním rostlinám. Odpuzuje slimáky a prý i bělásky – no co se týče pastvy na květech, tak rozhodně to neplatí, ovšem možná pro housenky je odpuzující, takže to chápu tak, že v blízkosti yzopu bělásci nekladou vajíčka…ale to ještě budu zjišťovat 🙂

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů