Cibule – obyčejná zelenina a přitom neobyčejně prospěšná

Cibule kuchyňská (Allium cepa)

Cibule je zařazená do našeho jídelníčku s takovou samozřejmostí a chápána jako ta nejobyčejněší zelenina. Ale mnohdy nám uniká, že má vlastně mnoho léčivých vlastností!

Cibule obsahuje zinek, železo, jód, hořčík, vitamín C, A, E a skupinu vítamínů B – v malém množství se v cibuli vyskytují snad všechny vitamíny kromě vitamínu B12. Obsahuje i karoteny, kyselinu listovou, flavonoidy.

Účinky cibule pro zdraví

  • ochraňuje srdce a cévy – snižuje riziko trombózy a arteriosklerózy díky flavonoidům – hlavně díky kvercetinu, který má i výbornou vstřebatelnost ve sřevě ať se cibule jí syrová nebo tepelně upravená (je dokázáno, že lidé, kteří pravidleně konzumují cibuli a jablka jsou více chráněni proti infarktu – obě potraviny obsahují hodně kvercetinu)
  • snižuje krevní tlak
  • zásadotvorná – působí v těle zásaditě – soli cibule se přeměňují na uhličitany se zásaditou reakcí a to podporuje vylučování kyselých odpadních produktů metabolismu.
  • posiluje imunitní systém
  • rozpouští hustý hlen
  • antidiabetické účinky – má příznivé účinky pro ty co trbí cukrovkou – zpomaluje přechod cukru do krve
  • přírodní antibiotikum – působí proti respiračním onemocněním – díky látce zvané Allicin (allicin je éterický olej a dostane se do těla nejvíce z čerstvé cibule)
  • působí proti rakovině – platí to jen u červených a žlutých odrůd cibule
  • detoxikační účinky – zvlášť pro játra postižená cirhózou nebo chronickou hepatitidou
  • prevence proti osteoporóze
  • pročišťuje ženské pohlavní orgány
  • posiluje žaludek a střeva – pomáhá udržet v trávicím systému zdravou mikroflóru, zlepšuje chuť k jídlu a trávení potravy, protože podporuje tvorbu žluče žaludečních šťáv

Protože éterický olej Allicin je prchavý, dostává se rychle po konzumaci do krve a ostatních orgánů těla, ale rychle se zase vyloučí – nejdříve plícemi, proto po požití cibule jde nejprve cítit cibulový odér 🙂 Ale pravda o cibuli je ta, že kudy smrdí, tudy léčí 🙂

Pokud cibuli konzumujeme syrovou, má tedy nejlepší účinky – co se týká allicinu, allicin se tepelnou úpravou hodně ztrácí. Takže takový kvalitní chléb se sádlem a cibulí – idální! mě třeba chutná s máslem a hořčicí a na to cibule. Nebo dělejte pomazánky s jemně nasekanou cibulí.

Syrová cibule se nedoporučuje lidem s žaludečními vředy, je vhodné cibuli tepelně upravit pečením, spařením. Uvařte si cibulačku!

Tipy, jak použít cibuli pro zdraví

Cibule proti kašli
Oloupanou cibuli nakrájíme na kolečka a prosypeme cukrem. Necháme pustit šťávu a tu pak po 2 hodinách po kávové lžičce konzumujeme.

cibule na opar, štípnutí od hmyzu
Na postižené místo přikládáme plátek syrové cibule.

Respirační onemocnění – záněty dutin, nosohltanu
Rozkrájíme cibuli a cca 3 minuty inhalujeme, chvíli si popláčeme, ale éterický olej má baktericidní a antivirotické účinky

Prevence proti chřipce a nachlazení
Ideální je mít pár cibulí (celých i se slupkou) na stole v místnosti kde se často zdržujete spolu s osobou, která má chřipku nebo nějaké respirační onemocnění. Velmi se sníží riziko, že se nakazíte.


 

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů