Cibule je zařazená do našeho jídelníčku s takovou samozřejmostí a chápána jako ta nejobyčejněší zelenina. Ale mnohdy nám uniká, že má vlastně mnoho léčivých vlastností!
Cibule obsahuje zinek, železo, jód, hořčík, vitamín C, A, E a skupinu vítamínů B – v malém množství se v cibuli vyskytují snad všechny vitamíny kromě vitamínu B12. Obsahuje i karoteny, kyselinu listovou, flavonoidy.
Protože éterický olej Allicin je prchavý, dostává se rychle po konzumaci do krve a ostatních orgánů těla, ale rychle se zase vyloučí – nejdříve plícemi, proto po požití cibule jde nejprve cítit cibulový odér 🙂 Ale pravda o cibuli je ta, že kudy smrdí, tudy léčí 🙂
Pokud cibuli konzumujeme syrovou, má tedy nejlepší účinky – co se týká allicinu, allicin se tepelnou úpravou hodně ztrácí. Takže takový kvalitní chléb se sádlem a cibulí – idální! mě třeba chutná s máslem a hořčicí a na to cibule. Nebo dělejte pomazánky s jemně nasekanou cibulí.
Syrová cibule se nedoporučuje lidem s žaludečními vředy, je vhodné cibuli tepelně upravit pečením, spařením. Uvařte si cibulačku!
Cibule proti kašli
Oloupanou cibuli nakrájíme na kolečka a prosypeme cukrem. Necháme pustit šťávu a tu pak po 2 hodinách po kávové lžičce konzumujeme.
cibule na opar, štípnutí od hmyzu
Na postižené místo přikládáme plátek syrové cibule.
Respirační onemocnění – záněty dutin, nosohltanu
Rozkrájíme cibuli a cca 3 minuty inhalujeme, chvíli si popláčeme, ale éterický olej má baktericidní a antivirotické účinky
Prevence proti chřipce a nachlazení
Ideální je mít pár cibulí (celých i se slupkou) na stole v místnosti kde se často zdržujete spolu s osobou, která má chřipku nebo nějaké respirační onemocnění. Velmi se sníží riziko, že se nakazíte.