(Carum carvi)

Čeleď: miříkovivé (apiaceae)
Kmín pochází z Asie a ze severní a střední Evropy. Pěstuje se jako dvouletka. Kmín se pěstuje i v ČR.

Využití kmínu v kuchyni

Kmínem se dochucuje pečivo – zejména tmavý nebo rýžový chéb, sušenky, kořeněné pečivo, dále různé uzeniny, zelí, polévky a dušené pokrmy. Přidává se také k vepřové a hovězí pečeni, k dušeným zeleninám i k pečenému ovoci. Nesmíme zapomenout, že se přidává také do brambor.

Silice kmínu je také součástí lihovin jako je brandy a kmínka (kmínový likér).

Kmín kořennýS jakým kořením se kmín dobře dopňuje?

Dobře se kombinuje s plody koriandru, s jalovcem, česnekem, tymiánem, chilli a petrželí. Je základem tuniské kořenící smesi Tabil – je to směs koriandru, kmínu, česneku a chilli. Toto koření je vhodné právě k hovězí pečeni a dušené zeleniny.

Účinky kmínu

Trávení

Kmín zlepšuje trávení, působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, osvěžuje dech. Například pečená jablka s kmínem je pochoutka, která uklidňuje žaludek.

Ženské potíže

Kmín pomáhá také zklidnit dělohu při ženských potížích. Spazmolytické látky, které jsou součástí kmínu, uklidňují nejen trávicí ústrojí, ale všechno hladké svalstvo, mezi něž patří i děloha. Proto kmín dělohu uklidňuje zejména při menstruačních bolestech.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů