(Tilia cordata)

Lípa srdčitáLípa srdčitá – říká se jí také lípa malolistá. Dorůstá do výšky až 30 metrů, často se vysazuje v obcích, městech, parcích. Roste do nadmořské výšky 900m, je to původní evropský strom. Je od pradávna jedním z nejoblíbenějších stromů po celé Evropě a hojně se s ní setkáváme již ve starých bájích, pověrách, poezii a výtvarném umění. U nás se stala národním stromem. Lze u nás nalézt památné lípy, staré 250 až 300 let.

Co se sbírá?

Sbírá se květ s celým blanitým listenem. Lípa kvete od poloviny června do července. Pozor na to, aby při sběru nebyly květy odkvetlé, kdy už se květ mění v oříšek. Účinky mají právě rozkvetlé květy, nikoli odkvetlé s oříšky. Dobře se suší ve stínu a uchovávají hlavně na zimu, kdy je oceníme v podobě čaje. Nikdy nesušíme na slunci, květy by ztratily barvu i účinek. Díky medové vůni, ale i účinkům je lipový květ velmi oblíbený. Je vhodný i pro děti.

Účinky lipového květu

Jaké jsou účinky lípy? Je toho více, než jen použití v zimě na nachlazení. Každopádně tímto začneme.

  • Nachlazení – snižuje horečku, protože podporuje pocení. Dále působí na lepší odkašlávání při vlhkém kašli – rozpouští hleny.

Příprava čaje: Lipový květ je třeba buď 3 minuty povařit, nebo přelít vroucí vodou a nechat luhovat 20 minut přikrytý. Já se přikláním spíš na tu druhou variantu 🙂

Můžeme k lípě přidat i mateřídoušku. Čaj připravený z lípy a mateřídoušky s trochou medu má neodolatelnou lahodnou chuť i aroma. Mateřídoušku nemusíme sbírat jen v přírodě jako lipový květ, ale můžeme si ji pěstovat na zahradě nebo na balkoně a nasušit si ji do zásoby třeba právě k přípravě výše zmíněného čaje.

  • Ředění krve – lípa ředí krev, napomáhá tedy předcházet infarktům.
  • Trávení – podporuje chuť k jídlu a působí protizánětlivě na trávicí soustavu. Uvolňuje křeče a má močopudné účinky.
  • Uklidňující účinky – působí proti podrážděnosti, nervozitě a nespavosti. Už jen samotné medové aroma a příjemná barva mají terapeutické účinky!

Lípa v kosmetice

Pro lesk a pružnost vlasů:

50 gramů sušeného lipového květu přelijeme litrem vroucí vody a necháme 30 minut luhovat. Po běžném umytí vlasy ještě opláchneme tímto výluhem a přitom promasírujeme i do pokožky u kořínků vlasů. Již neoplachujeme. Zároveň působí desinfekčně.

Zesvětlení pih a desinfekce pokožky

Dvě polévkové lžíce drcených sušených lipových květů zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut luhovat. Touto lipovou vodou omýváme obličej. Vhodné pro každou pleť.

12459614083_447273ba6d

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů