Rozmarýn lékařský

(Rosmarinus officinalis)

Čeleď Hluchavkovité (Lamiaceae)

Rozmarýn nebo také rozmarýna lékařská je bylinka široce využívaná v kuchyni i pro zdraví. Tento druh bylinky pochází ze Středomoří, kde roste často u mořského pobřeží. Je to vytrvalý keř, ovšem v naší zeměpisné šířce nepřežívá zimu, tak se musí zazimovat. Ve své domovině dorůstá až 3 metrů.

Co se sbírá

Sbírá se nať – nedřevnaté vrcholky nebo listy nejlépe po odkvětu. V té době má nejvíce účinných látek.

Jak se rozmarýn pěstuje

rozmarýn

Pěstování rozmarýnu není zase tak složité, když se budete řídit několika radami.

  • rozmarýn má rád písčitou propustnou půdu, spíše vápnitou
  • nemá rád přemokření, hrozí zahnívání kořenů, rostlina vadne a tak to láká rostlinku zalít aby se vzpamatovala, ale tím jí hrozí úplná likvidace
  • nesnáší mráz, musí se přes zimu dát na chladnější místo – kolem 15 °C (může být i méné, ale ne pod 5 °C), umístěte ji na jižní stranu, potřebuje i v zimě dostatek světla a hlavně omezte zálivku
  • v létě jí dopřejte plné slunce (na jaře postupně otužujte – nevystavujte ji okamžitě na slunce, aby neutrpěla šok. Po zmrzlých ji dejte nejprve cca na 14 dní někam do polostínu.

Účinky rozmarýnu

  • upravuje trávení
  • působí proti nadýmání, nechutenství
  • desinfekční účinky – působí proti mnoha mikroorganismů, které způsobují infekce, například při poranění kousem rozmarýnu rozemněte a přiložte na ránu,  používá se také jako kloktadlo, či ústní voda
  • prokrvuje dělohu – ženy, které chtějí podpořit vyvolání menstruace, by měli užívat rozmarýn, neměly by jej naopak užívat těhotné ženy
  • nachlazení – při zahlenění průdušek, plic a dutin z důvodu nachlazení, chřipky nebo také kvůli alergii. Rozmarýn snižuje otok sliznice.
  • zlepšuje prokrvení – jedná se o prokrvení vnitřních orgánů, jako je srdeční sval, játra, děloha, mozek, čímž podporuje také jejich činnost

Nejčastěji se  užívá ve formě čaje – jedna čajová lžička sušeného rozmarýnu se zalije čtvrt litrem vody a nechá se 10 minut luhovat. Pijeme maximálně 2x denně.

Rozmarýn v kuchyni

Rozmarýn má velice silnou aromatickou chuť, proto je třeba dávat opravdu pozor při dávkování.

Je přidáván hlavně k masu, protože mu dodá chuť zvěřiny – hlavně k telecímu, skopovému, králičímu i drůbežímu. Opékanému masu na rožni dodá slabě uzenou příchuť.

Přidává se také k zelenině smažené na olivovém oleji.

K čemu se rozmarýn hodí

Je dobrý s baklažánem, cibulí, rajčaty, pastiňákem, se zelím, s čočkou, houbami, s výše uvedeným masem, bramborami, s vejci, rybami, smetanovým sýrem.

Je také dobrý v ovocných nápojích, s meruňkami.

S jakým kořením se kombinuje

Dobře se kombinuje s bobkovým litem, česnekem, mátou, levandulí, šalvějí, saturejkou, tymiánem, dobromyslí (oreganem), pažitkou a petrželí.

Rozmarýn v kosmetice

Výluh z rozmarýnu je výborný také jako kondicionér pro tmavé vlasy.

V koupeli osvěžuje a výborně čistí póry. Silnější výluh může posloužit jako repelent. Podobně jako levandule odpuzuje hmyz.

Rozmarýn květ
                                                        květ rozmarýnu

Uchovávání

Sklízí se celé snítky nebo listy a suší se maximálně do 35 °C, skládají se do sklenic a nadrtí se těsně před použitím. Rozmarýn lze vyluhovat v octě – vinném nebo jablečném, nebo v panenském olivovém oleji.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů