Rychlá pomoc při nachlazení

Kouzelný elixír

Je to hlavně výborná prevenece!

Obáváte se s příchodem podzimu plískanic a s nimi spojených i problémů s nachlazením, chřipkami a jiných podobných potíží, které chladné období doprovází? Máte nemocné děti, nebo jiného člena rodiny a stále si nemoci „předáváte“ ? Jak z tohoto bludného kruhu ven?

Níže uvedené pomocníky většinou děti jíst nebudou, ale někdo v rodině přece musí být fit, aby se o ni mohl náležitě starat, konzumujte níže uvedené potraviny či koření a vyhnete se chřipkám a nachlazení. Zde najdete rady pro nás dospěláky, jak s nachlazením a chřipkou zatočit.

Ani netušíte, že máte některé účinné pomocníky doma!
Z vlastní zkušenosti doporučuji používat je preventivně, nebo v případě, že cítíte na sobě signály, že něco na vás „leze“ – jemné škrábání v krku, po ránu najednou trochu ucpaný nos, mírná únava – znáte to. Tělo už vysílá tyto signály, ale ještě je vám relativně dobře a nevěnujete tomu pozornost.

POZOR! To je právě ta doba, kdy můžete rozbujení nemoci účinně podchytit!  Přitom pomocníky k tomu určené máte většinou doma:

Hřebíček

Díky éterickým olejům působí antisepticky a také znecitlivuje. Krom toho, že předchází zubnímu kazu, znecitliví a desinfikuje ústní dutinu. Nejlepší je vzít si denně dva hřebíčky a v ústech cucat než trochu změkne. Pak postupně rozkousat. Trochu to nepříjemně pálí na sliznici, ale fakt to pomáhá. Po rozkousání ho klidně spolkněte.

Citron

Citron je bohatým zdrojem vitamínu C, neboli kyseliny askorbové, která posiluje obranyschopnost organismu. Pokud budete pít vodu s citronem, zvyšujete si odolnost, posilujete imunitu. I když má kyselou chuť, působí na tělo zásadotvorně!

Česnek

Má nejširší spektrum antimikrobiálních látek. “Je antibakteriální, antifungální, antiparazitický, proti prvokům a proti virům,” tvrdil Paul Bergner, ředitel Severoamerického institutu bylinné medicíny (North American Institute of Herbal Medicine), autor knihy Léčivá síla česneku (The Healing Power of Garlic)

Testy zjistily, že je syrový česnek mnohem silnější než penicilin nebo tetracyklin. Přitom neničí zažívací flóru ve střevech, kterou ničí právě farmaceutická antibiotika. Na rozdíl od nich česnek nenarušuje imunitní systém, ve skutečnosti jej posiluje.

Allicin, aktvní látka uvolňující se při kousání česneku, dramaticky stimuluje imunitní systém. Česnek musí být čerstvý a při mechanickém zpracování jej snězte až po deseti minutách a to během 30 až 45 minut, abyste absorbovali allicin, který se uvolňuje pouze když je česnek mačkán, žvýkán nebo z něj vytlačíte šťávu.
Žvýkáním jednoho nebo dvou stroužků česneku denně si zlepšíte zdraví. Žvýkáním petrželky se zbavíte nepříjemného pachu.

V syrovém stavu bohužel mnohým z nás silně dráždí žaludek. Jezte jej společně s pečivem, nebo mačkaný v pomazánkách, pokud to s ním přeženete – jako se to stalo mě – cítila jsem jej až v krku a bylo mi z něj až zle na zvracení – pomáhá zaručeně bílý jogurt! Ale ten pořádný – žádné náhražky, doporučuji  v případě nepříjemného dráždění sníst kelímek jogurtu např. Hollandia.

Med

Je zcela po právu považován také za přírodní antibiotikum. Svým složením je schopen ničit bakterie a celkově posilovat obranyschopnost organismu. Pravidelná konzumace se tak na zdravotním stavu určitě projeví. Med může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky, civilizačních chorob a dalších obtíží plynoucích z nezdravého životního stylu a uspěchanosti této doby. Med dokáže čistit tělo od toxinů a volných radikálů.

Nejlepší je konzumovat jej jen tak, nedávat do horkého čaje, protože se v něm tak zničí většina prospěšných látek.

Jak proti nachlazení?   Vyrobte si kouzelný elixír zraví!

Kouzelný elixír na chřipku a nachlazení

Návod na výrobu:
Na 7dcl – cca zavařovací sklenice elixíru:

0,5 sklenice medu
5 citrónů
7 stroužků česneku

Citróny do medu vymačkáme, může tam být i trochu dužniny, ale bez pecek a bez kůry. Vymačkáme do toho 7 stroužků česneku a důkladně promícháme.  Užíváme čajovou lžičku dvakrát denně – ráno a večer. Není to sice žádná pochoutka, ale zaručeně výborná prevence!!!

Skladujte v chladničce, vydrží vám tak celou zimu.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů