Bršlice kozí noha

(Aegopodium podagraria)

Můžeme ji vidět na zahradách pod stromy, nebo pod keři a je často vnímána jako plevel, kterého se nelze
zbavit. Ovšem je velmi prospěšná a také moc dobře chutná. Věděli jste, že pomáhá vyplavovat z těla kyselinu močovu? Pojďme se podívat na tuto bylinku blíže.

S jakými rostlinami si můžeme bršlici splést?

Tato divoká bylinka se může podobat dalším a proto si uvedeme, které to jsou. Podobné listy má děhel lesní, krabilice zápašná nebo ještě pryskyřník plazivý. Děhel na rozdíl od bršlice vyrůstá z kůlovitého kořene, krabilice je zase na listech a stoncích chlupatá a pryskyřník má konce listů oblejší, ne tak do špičky. Hlavní poznávací znak u bršlice je její „kopýtko“ po vytržení listu ze země. Níže ve videu se můžete podívat, jak vypadá a jak ji detailněji poznat.

Co se sbírá

Sbírají se listy, které se konzumují nebo se z nich připravuje čaj. Můžeme ji i usušit, ale nejlepší účinky má jako čerstvá,  můžeme ji také zmrazit jako protlak na špenát. Pro léčebné účinky je nejlepší oddenek z bršlice, ideální je výroba tinktury.

Účinky bršlice

● revmatismus
● močové kaménky
● dna
● na hojení ran a při bolestech kloubů
● mírnění svědění při štípnutí hmyzem

Bršlice má močopudné účinky, je tedy vhodná při zánětech močového měchýře. Také odbourává močové kaménky a dokonce pomáhá z těla vylučovat kyselinu močovou. Díky tomu je velmi vhodná při revmatismu a dně.

Nadbytek kyseliny močové v těle zpravidla bývá způsoben vysokou konzumací uzenin. Často se pak ukládá v těle v podobě krystalků ve tkáních a kloubech, kde způsobuje bolestivé otoky a zánětlivé procesy. Kyselina močová může také způsobovat vznik močových kaménků. Je tedy velmi vhodné bršlici při problémech užívat jako čaj (nálev). Nálev by se měl pít jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání.

Bršlici doporučuji hlavně zařadit do jídelníčku. Jako potravina působí preventivně. Není to jediná divoká bylinka, kterou můžeme zařadit do jídelníčku – o srovnání dalších divokých bylinek co do obsahu živin, vitamínů a prospěšných látek s dnešní zeleninou a ovocem se můžete dočíst tady >>>

Bršlice také uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby. Šťáva z bršlice působí na mírnění svědění při štípnutí hmyzem.

Využití bršlice v kuchyni

Bršlice chutná příjemně po mrkvi a petrželce. Je velice dobrá na způsob špenátu, do nádivek, do těstovin, do polévky nebo jako syrová do salátů, zelených smoothie společně s dalšími bylinkami a ovocem. Je z ní také výborné pesto. Níže se můžete inspirovat – jak si připravit pesto z bršlice.

Pesto z bršlice

Pod obrázkem najdete recept:

Nasbíráme si asi dvě hrsti mladých bršlicových listů, které propláchneme a vysušíme suchou utěrkou. Přidáme hrst oloupaných mandlí a 150 ml olivového oleje, pokud máte možnost přidat jiný olej – je dobrý taky avokádový nebo mandlový. Přidáme trochu soli.

Všechno rozmixujeme a vznikne krémová konzistence. Podle chuti můžeme přidat do pesta nastrouhaný parmazán, ale není to nutné.

Pak pesto dáme do malých zavařovacích skleniček, které jsme si sterilovali i s víčky. Pořádně pesto do skleniček pěchujeme a na závěr ještě nahoru nalijeme trochu oleje a zavíčkujeme. Uložíme do lednice. Pesto je výborné jen tak na chleba, do těstovin, do pokrmů s olivami.

Z bršlice se dá připravit dokonce i puding a velmi chutný. Pokud chcete vědět, které bylinky sbírat podle měsíců v roce a jak je využít pro zdraví nebo jak je přidávat do jídel  podívejte se na tuto e-knihu DIVOKÉ BYLINKY.

Naučte se bylinky poznávat, využívat pro své zdraví a uchovávat na zimu.

Možná mnoho bylinek podvědomě znáte, víte, že jsou to léčivky, ale schází vám ucelené informace o tom, jak se dají využít hlavně pro zdraví – při jakých potížích jsou vhodné a zda je možné je zařadit i do jídelníčku.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Hana napsal:

    Dobrý den paní Michaelo.
    Prvně se odvažuji komentovat váš článek. Velká škoda,že jsem o bršlici nevěděla dříve. Letos jsem chaloupku prodala a tak se porozhlédnu jinde. Pravdou je, že to pro mé zahradničení byl pouze plevel,kterého bylo všude dostatek.
    Moc vám děkuji za vaše články. Vždy se na ně moc těším. Přeji velkou radost z vašeho konání a krásné dny.
    Hana Živnůstková

    • Krásný den Hano,
      moc mě těší, že jste se inspirovala, taky jsem na bršlici před lety nadávala, ale teď ji schraňuji, máme plot z vrb a tam se v podrostu daří právě bršlici i kopřivě, skvělé útočiště pro tyto byliny. Mám je i na záhonech, ale i tam je každé jaro přivítám 😀

  2. Hanka napsal:

    Zkoušela jsem. Jako kloubní výživa to funguje opravdu krásně … chce to čas, ale pak je rostlinka k nezaplacení.

  3. Dotaz napsal:

    Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,zda-li mohu dělat tinkturu z vlaštovičníku?Kdysi byl považován za jedovatý,dnes čtu,že to až není tak hrozné,.Děkuji

    • Ano, trochu jedovatý je, ale tinktura se užívat může 3x denně 10 kapek v troše vody. Takže teď bude ideální doba tinkturu vyrobit 🙂 Vlaštovičník nesmí užívat vnitřně děti, těhotné a kojící ženy.

  4. Bršlice - krabilice napsal:

    Dobrý den,
    bršlice nám roste na zahradě, tedy aspoň doufám, že je to ona. Nějak se nemohu vyznat v rozdílech bršlice a krabilice zápašné. Hledal jsem na internetu nějaké zásadní rozdílové znaky, ale zatím jsem toho moc nenašel. Já jsem už po shlédnutí Vašeho videa začal bršlici dávat králíkům, teď se mi to moc hodí, máme už málo sena. Kombinuji to s granulemi. Pokud tedy máme krabilici, tak bych rád věděl, či není pro králíky škodlivá. Hledal jsem ten typický znak – kozí nohu. U některých rostlin je, ale většinou se stopka utrhne výš, nad tou nohou. Chtěli bychom vyzkoušet udělat polévku a špenát z bršlice, ale zatím váháme, dokud si nebudeme jisti. Kde prosím Vás najdu detaily rozdílů bršlice a krabilice? Děkuji za odpověď, Pavel, okr Martin, SK

    • Hezký den, krabilice má na stoncích i stopkách od listů chloupky, vyskytují se i na spodní straně listů. Bršlice kozí noha nemá žádné chlouky, nikde, je úplně hladká 🙂

  5. Jindřich napsal:

    Dobrý den, potřeboval bych bršlici, chytil mě daňový záchvat. Nemůže mi prosím někdo poslat za úplatu? Přeji pěk 0ný den Jindřicha 778 027 061

  6. Milena Gančárová napsal:

    Dobrý den.Proč se bršlice nemá sušit.Já jsem si ji nasušila a v zimě jsem z ní pila čaj.Je usušená nějak zdravotně závadná?

    • Hezký den, určitě není závadná, jen už těch účinných látek má méně, je lepší ji konzumovat syrovou nebo tepelně upravit – nejvíce látek pro léčebné účely má v oddencích, nejlepší je z nich udělat tinkturu 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů