Jaké bylinky pěstuju na zahradě a proč?

Kromě ovoce, zeleniny mají právě i bylinky na zahradě své místo. Nezmiňuji už takové jako je pažitka, česnek, kopr, petrželka – tyto už se dají klasifikovat spíše jako zelenina …. to bych mohla jmenovat opravdu do nekonečna 🙂

Vybrala jsem top 15 pěstovaných bylinek, které využíváme naplno

Ke každé bylince krátce popisuju jak ji využívám, jak se o ni starám, co s ní prostě provádím. Bylinky představují velkou úlohu při používání do čajů, jídel, při výrobě různých olejů, octů, tinktur. Pěstování bylinek přináší okrasu i užitek pro samotnou zahradu a pěstované plodiny – bylinky mnohdy působí jako odpuzovače škůdců a chorob.

Dole pod článkem se můžete zapojit do diskuze o tom co pěstujete vy a s čím máte zkušenosti.

Lichořeřišnice

8153576934_22007641af_oJe to jednoletka, kterou každé jaro po zmrzlých vysévám. Pokud se stane, že už vyklíčily rostlinky na záhonku a meteorologové hlásí ještě přízemní mrazíky, tak je přikryju zavařovacími sklenicemi. Ráno jsem sklenice zase odkryla, aby se rostlinky přes den pod nimi neupekly.

Odměnou jsou pak mohutné rostliny se záplavou křiklavě oranžových květů a okrouhlých listů, které zdobily brambory, těstoviny, kuskus, zeleninové saláty a chroupala jsem je i na chlebu namazaným s máslem.  Vždy jsem je používala syrové!

Proč jíst lichořeřišnici za syrova? Tepelná úprava by zničila účinné látky. Je to přírodní antibiotikum, které chrání proti zánětu močového měchýře, horních cest dýchacích a také proti poševním mykózám. Prostě nedokážu si už představit, že bych ji neměla. Na zimu vyrábím tinkturu z lichořeřišnice. Jak? Více o lichořeřišnici i s krátkým videem níže.

Jo a lichořeřišnice odpuzuje slimáky!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

 

Tymián

Tymián obecný detailTuto víceletou bylinku jsem si vypěstovala ze semínek, dnes už ji mám starou 7 let a musím ji postupně obnovovat, protože původní už začíná hodně dřevnatět a méně růst. Doslova ho cpu skoro všude, co se týká vaření. Dá se pěstovat nejen na zahradě, ale i v bytě nebo na balkoně.

Proč?  Opravdu obohatí chuť pečené zeleniny, masa i rýže, dokonce i rajské omáčky. Používám jej sušený i čerstvý – dle sezóny. Samozřejmě suším ve velkém množství na zimní období.

Podporuje chuť k jídlu, je antiseptický a podporuje tvorbu hlenu při suchém kašli. Díky tomu z úporného suchého kašle se brzy stává kašel vlhký, který už není tak nekontrolovatelný a vyčerpávající. Proto vyrábím tymiánový sirup, který je na toto skvělý!!! Více o tymiánu i s receptem na tymiánový sirup – viz krátké video.

Řimbaba

Řimbaba obecnáVýborná bylinka proti migrénám. Já jimi naštěstí netrpím – musím zaťukat -ale mám kolem sebe spoustu lidi, kterým migréna ztrpčuje život. Stačí požvýkat denně jeden list.

Působí však až za delší dobu – cca rok, ale zbaví migrény údajně úplně! Dostala jsem ji náhodně od kamarádky, teď už je z ní pěkný trs. Je to vytrvalá bylinka, na pěstování není moc náročná, jen v horkých dnech potřebuje více zálivky.

Výborné je bylinkové máslo s řimbabou.

Mateřídouška

Mateřídouška obecnáJe to víceletá bylinka, která potřebuje více prostoru ke svému růstu – co se týče šířky. Rozrůstá se hodně do stran a tím i sama od sebe zmlazuje. Vytrhala jsem si pár snítek z jedné louky i s kořínky a namnožila jsem si je. Už z ní mám během 4 let půlmetrový „koláč“, je krásně půdopokryvná a jak voní!! Tymián a mateřídouška bývají v mnoha publikacích spojovány dohromady, ale jsou rozdílné, vůní i růstem. Miluju ji! Kvete měsíc po tymiánu, je mi jí líto sbírat – těsně před květem, proto si pěstuji mateřídoušky více, abych se mohla kochat jejími květy.

Působí proti kašli, nachlazení, podporuje rozpouštění hlenů a usnadňuje podobně jako jitrocel vykašlávání. Její vůně působí blahodárně na nervy, neskutečně uklidňuje, dokonce se doporučuje plačtivá miminka před spaním koupat v mateřídouškové koupeli, mnohem lépe usnou.

Mateřídoušku suším i na zimu a nejraději ji popíjím společně s lipovým květem jako čaj v zimě. K tomu lžička medu a není nic lepšího!

Yyzop lékařskýzop

Podporuje chuť k jídlu, podporuje činnost ledvin, usnadňuje vykašlávání hlenů, má baktericidní účinky. Má silné aroma, tak jej používám velmi střídmě, ovšem masu dodá zajímavou chuť. Hodí se hodně ke zvěřině, ale i ke králičímu a drůbežímu. Zkusím ji dát do ovocných koláčků, k ovoci se prý hodí – zvláště k meruňkám. Na zahradě působí hodně dekorativně a odpuzuje housenky bělásků a slimáky.

MMeduňkaeduňka

Skvělá bylinka! Vypěstovala jsem si ji ze semínek. Mám ji ráda jako čaj, v létě i studený – krásně osvěží! Je opravdu zvláštní bylinkou. Dokáže krásně osvěžit a povzbudit a zároveň má i uklidňující účinky při malancholiích a depresích, působí proti nespavosti. Zkrátka je to bylinka navozující dobrou náladu. Když ji namícháte společně s dobromyslí (oreganem) tak je účinek zaručen 🙂 Suším ji hodně do zásoby na zimu, je to výborná bylinka na čaj i pro děti!

Oregano, dobromyslDobromysl (oregano)

Dobromysl rostla už na zahradě, kterou jsme koupili, tak jsem ji už nemusela shánět. Mám ji ráda jako koření do rajčat, nebo i jako součást bylinkových čajů – konkrétně s mátou a meduňkou. Má antiseptické účinky – působí proti akné, proti plísním. Podporuje chuť k jídlu. Má pozitivní účinky a psychiku, proto se jí také říká dobromysl – působí proti stresu a nespavosti.  Na zahradě je díky svým květům velice dekorativní.

3446688169_b4967a7876_oNetřesk

Dostala jsem jej od kamaráda jako skalničku, ale má podobné vlastnosti jako aloe. Má protizánětlivé účinky, pomáhá při nachlazení, infekcích v krku, proti zánětům průdušek, odhleňuje.

Pomáhá také odstraňovat kuří oka – navlhčíme kůži okolo kuřího oka, přiložíme na kuří oko rozříznutý list netřesku dužninou na kůži a necháme působit několik hodin. Po té umyjeme nohu v horké vodě a pokusíme se kuří oko odstranit. Dokonce působí i při zánětu středního ucha – tedy při začínajícím na rozehnání – nakapat šťávu přímo do ucha. Je mrazuodolný a tak jej můžu „loupat“ i v zimě. Super!

DSCN0722Máta

Je to moje oblíbenkyně. Dostala jsem ji od maminky. Mám konkrétně mátu peprnou citronovou. Je opravdu hodně aromatická a lehce voní i po citronech, prostě tato má grády!! Mám ji moc ráda v čajových směsích, protože dodá čaji osvěžující chuť.

Působí proti nachlazení a chřipce, nadýmání, podporuje vylučování žluči. Upravuje chuť k jídlu a má protikřečové účinky – uvolňuje stahy hladkého svalstva.

real-sage-115351_1280Šalvěj

Vypěstovala jsem si ji ze semínka, mám ještě i takovou drobnolistou. Působí proti pocení, desinfikuje ústa. Používám ji občas i k masu. V těhotenství by se používat neměla. Za to mírní návaly u menopauzy.

Působí proti pocení, má silné hojivé a desinfekční účinky. Používala jsem ji často k výplachům nosu při rýmě, aby se mi zase nerozjely záněty dutin. Dříve jsem na ně trpěla a šalvěj byla jedna z bylin, která mi velmi pomáhala.

Rakytník řešetlákovýRakytník

Už se těším, až z keříčků budu mít pořádné keře! Mám je ze zahradnictví. Vyrábím z plodů rakytníku sirup – viz video níže, v něm si poslechtěte detailnější informace. Je to vitamínová bomba na zimu. Snad už brzy budu moci dělat i kompot, protože keře ještě nejsou dost vzrostlé.

Levandule

DSCN4717Také moje oblíbenkyně, kterou jsem obdržela od své maminky. Je to trvalka. Její vůně krásně uvolňuje a navozuje dobrou náladu. Podporuje kvalitní spánek, účinky jen z vůně se dají srovnat s účinkem léků na spaní. Ovšem pomocí levandule je to bez chemie. Podobné účinky má i mateřídouška. Levandule má ale proti mateřídoušce jednu výhodu – sušená vydrží hodně dlouho voňavá! Takže šijte si polštářky ze sušených levandulových květů. Určitě stačí jen malý polštářek, který budete mít u sebe, nemusíte na něm přímo ležet. Vůně levandule je opravdu intenzivní, tak si malý polštářek můžete přivinout k sobě jak vám bude libo a příjemné.

Bazalka

BazalkaJe to jednoletka, (existuje i vytrvalá) kterou si každoročně vysévám na záhon, nebo i předpěstovávám. Máme rádi pizzu s domácím rajčatovým „sosem“ a zde bazalka opravdu nemůže chybět. Mám ráda tu fialovou, přijde mi více aromatická. Hodně ji suším do zásoby, sbírám jen listy, protože stonky jsou hodně dužnaté a sušení tak zpomalují. Pokud to jde, vysadím ji v blízkosti rajčat. Tyto dvě rostlinky se mají rády na talíři i na záhoně! Bazalka pomáhá rajčatům odolávat proti chorobám a zvýrazňuje jejich aroma.

Působí proti nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Má protizánětlivé účinky, působí prot stresu.

Majoránka

8312953603_7582fa841f_kI toto je jednoletka, kterou si pěstuji ze semínek každý rok. Aroma sušené domácí majoránky se s kupovaným kořením z pytlíku nedá srovnat! Prostě nebe a dudy. Jakmile jsem si ji jednou vypěstovala a usušila, zjistila jsem jak má vonět správná majoránka a už ji musím pěstovat i nadále!

Působí proti migrénám, kašli, má uklidňující účinky. Výborná při trávicích potížích, urychluje trávení tučných jídel, proto se často do nich přidává.

Topolovka

Topolovka růžová květ

 Je to víceletá bylina, která je velice okrasná a zároveň moc užitečná. Květ z topolovky působí proti dráždivému kašli. Je protizánětlivá – dokáže tlumit podrážděnou sliznici v ústech, horních cest dýchacíh. Dokonce má léčivé účinky i při zánětech střev a žaludečních vředech. Tady ještě její protizánětlivé účinky nekončí. Využívá se pro kosmetické účely – působí proti akné, brání výskytu drobných žilek v obličeji a působí proti exémům nejasného původu.

 

O dalších bylinkách, které se dají pěstovat a o jejich účincích a využití by se dalo povídat hodiny a hodiny. Pokud vás zajímá pěstování bylin více do hloubky, chcete detailně vědět, jak je pěstovat doma, nebo které můžete pěstovat zrovna na vašem balkoně či v bytě – o tom se dozvíte detailně v online-kurzu Pěstujeme bylinky na balkoně, v bytě a na zahradě.

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Jarka napsal:

  Děkuji za velmi pěkná videjka i popisky k bylinkám.
  Zajímala by mě TOPOLOVKA. Začaly se mi tvořit červené flíčky a žilky na obličeji. Z topolovky se může vyrábět přípravek na zmírnění? Neboť si myslím, že pokud už žilky mám, tak mi asi nezmizí.
  Mějte se pěkně.

  • Hezký den, určitě bych doporučila právě z topolovky pleťovou vodu s jablečným octem. Samotný jablečný ocet má skvělé účinky na pleť a s topolovkou jen doplní to, co potřebujete – zmírnění výskytu červených žilek – tady je odkaz na topolovku – článek i s receptem jak udělat pleťovou vodu https://bylinkovyraj.net/topolovka-ruzova/ Jinak pokud tápete, kde pořád do budoucna brát ten jablečný ocet – je jednoduché si ho vyrobit. Tady je recept , je opravdu jednoduchý:
   Nastrouhejte celá jablka i s jádřincem a slupkou.
   Potom naplňte do skleněné zavařovačky a zalijete vodou až po okraj tak, aby byla nastrouhaná jablka potopená. Uložte je do tepla a každý den promíchejte. Za týden přeneste nádobu z tepla do chladna a nechte ji tam asi 3 týdny. Můžete také občas promíchat. Za chvíli už budete cítit příjemnou octovou vůni.
   Potom ocet přeceďte do lahví. Může se stát, že na dně se bude tvořit zákal, není to však na závadu 🙂

 2. Lida Havlíčková napsal:

  Dobrý den,
  Vaš e-mail i vídejka jsou velice inspirativní.
  Škoda,že nemám zahrádku.
  Hned bych se pustila do pěstování bylinek i zeleniny.
  Není nad čerstvé bylinky a vlastní zeleninu.
  Každopádně Vám velice děkuji za krásný e-mail.
  Vidím oč jsem ochuzená.
  Děkuji a moc Vás zdravím.
  Lida.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů